VI Diecezjalny Konkurs Biblijny dla Ministrantów Młodszych zgromadził 16 uczniów podstawówek z 8 parafii. Większość to uczniowie 7 klas, najmłodszy to czwartoklasista.
Przedmiotem konkursu, który odbył się 16 grudnia w domu parafialnym koszalińskiej katedry, były początkowe rozdziały Księgi Rodzaju. Całość księgi będzie zakresem etapu diecezjalnego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów w marcu przyszłego roku.
- Księga Rodzaju to księga niełatwa, jest w niej sporo trudnych imion, nazw, niemało wydarzeń - powiedział ks. dr Tomasz Tomaszewski, moderator diecezjalny Apostolatu Biblijnego. - W konkursie nie chodzi jednak głównie o zapamiętanie informacji, ale o pomoc jego uczestnikom w budowaniu osobistej relacji z Bogiem, co w przypadku ministrantów ma duże znaczenie.
16 ministrantów, którzy zechcieli sprawdzić swoją wiedzę o Piśmie Świętym, to w skali diecezji niewielu. Jak ocenia ks. Tomaszewski, ta liczba świadczy o tym, że nie jest łatwo przekonać dzieci i młodzież do zapoznania się z tak wymagającym materiałem.
To zadanie biorą na siebie zazwyczaj katecheci, rodzice, a zwłaszcza księża opiekujący się grupami ministrantów. Tak było w przypadku Igora Kółakowskiego z koszalińskiej parafii katedralnej, który właśnie dzięki zaproszeniu księdza zaczął przed 5 laty służyć przy ołtarzu. Dziś Igor jest już lektorem i choć najchętniej gra w piłkę nożną w Koszalińskim Katedralnym Klubie Sportowym "Immaculata", to nie pożałował czasu na przygotowania do konkursu.
Pomagały mu w tym nie tylko spotkania na temat Biblii, ale też… audiobooki z jej treścią, których słuchał w wolnym czasie. - Księga Rodzaju jest bardzo ciekawa, ale najbardziej spodobała mi się Apokalipsa - przyznał 13-latek, który poznał już w ramach poprzednich konkursów Ewangelie, Listy św. Pawła czy Księgę Samuela.
Ojciec Paweł Burda, redemptorysta w parafii Ducha Świętego w Szczecinku, który przywiózł na konkurs biblijny 10-letniego Wiktora, uważa, że Pismem Świętym łatwiej zainteresować najmłodszych uczniów. Ale też właśnie dzięki materiałom dydaktycznym opartym na konkretnych wersetach biblijnych najłatwiej wytłumaczyć uczniom takie kwestie, jak miłość Boża, osoba Chrystusa, grzech człowieka, odkupienie. - Oni to dobrze przyjmują i niejednokrotnie widać, że słowo Boże ich dotyka. Co jakiś czas taką formację biblijną finalizujemy przed Najświętszym Sakramentem, żeby to, co przyjmują w teorii, przełożyć na ich żywą relację z Jezusem - powiedział o. Burda.
W Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla Ministrantów Młodszych w kategorii klas IV-V najlepiej spisali się kolejno: Maciej Tumanik, kl. IV (parafia Szczeglino), Nikodem Małocha, kl. IV (parafia katedralna, Koszalin), Jędrzej Gliszczyński, kl. V (parafia pw. św. Rozalii, Szczecinek).
W kategorii klas VI=VII najlepsze lokaty uzyskali kolejno: Konrad Michalik, kl. VII (parafia pw. Narodzenia NMP, Białogard), Szymon Kamyk, kl. VII (parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika, Koszalin), Bartłomiej Cisoń, kl. VI (parafia katedralna, Koszalin).
Zwycięzcy zostali otrzymali w nagrodę sprzęt komputerowy i muzyczny ufundowany przez bp. Edwarda Dajczaka.