Chciałoby się poczytać, ale co, ale jak? Terminalnie chorym pomocą służą wolontariusze. Ci z darłowskiego hospicjum zadbali o to, by miejscowa biblioteczka była wciągająca.
Już nie trzeba będzie wybierać w dotychczas, co tu dużo mówić, nieciekawej ofercie (głównie medycznej) miejscowej biblioteczki. A zaczęło się od uwagi pana czuwającego co dnia w hospicjum przy swojej chorej żonie, który przeczytał tu wszystko, co się dało i… poprosił o więcej. Wystarczył jeden apel na fejsbukowej stronie placówki o podarowanie chorym interesujących powieści i regał zaczął się wypełniać książkami historycznymi (pacjenci lubią czytać o II wojnie światowej), powieściami sensacyjnymi i romansami. Zgłaszają się darczyńcy indywidualni, a także okoliczne biblioteki, m.in. w Domasławicach. Jej dyrektor, Dorota Dąbska, nie tylko przywiozła jeden pakunek książek w podarunku, a drugi na wypożyczenie, ale też sama zasiadła przy łóżku jednej z pacjentek i poczytała jej fragment romansu. Co więcej, pani dyrektor obficie sypie pomysłami jak współpracę biblioteki z hospicjum rozszerzyć: zorganizować w nim spotkania autorskie lub nawet… narodowe czytanie.
Ale nie tylko o zapełnienie biblioteczki chodzi. Wspólne czytanie to nawiązywanie relacji. – Przy takiej okazji można porozmawiać na temat przeczytanych wątków. Jeśli tak się stanie, ludzie są bardziej skorzy do tego, by wymienić się swoimi doświadczeniami czy porozmawiać na tematy, na których im zależy – wyjaśnia psycholog Renata Lepper-Zalewska.
– To jest to poszerzanie horyzontów, gdy wprowadzając coś nowego uświadamiamy pacjenta, że codzienność to nie tylko "ja, łóżko i choroba", ale powrót do funkcji społecznych, np. relacji na wzór: babcia-wnuczka – wyjaśnia s. Nikodema Rewa ZsJM, pracująca w placówce.
Ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor hospicjum, cieszy się, że dzięki akcji długie dla niektórych chorych popołudniowe godziny mogą być o wiele przyjemniejsze. – Takie działania sprawiają, że nasi mieszkańcy czują się dowartościowani, czują się jak w domu, w którym przy kominku, w rodzinnej atmosferze, wspólnie spędza się czas – powiedział.
Wtorki z książką to akcja długoterminowa. Osoby, które chciałyby włączyć się w nią, by podarować książkę chorym lub im poczytać, mogą skontaktować się z koordynatorami akcji dostępnymi pod nr telefonu 660-141-052 lub 600-385-088.