I co na to nauka? Odpowiedź bywa kluczem do otwarcia serc ludzi na Boga. Przekonują się o tym ewangelizatorzy z Błotnicy.
W siedzibie koszalińskiej SNE odbyła się 10 lutego konferencja popularno-naukowa "Ewolucja a stworzenie". Chociaż całodzienne spotkanie składało się z kilku tematów z zakresu teologii biblijnej, kosmologii, archeologii, biologii, to cel poszukiwań, które podjęło ok. 20 członków i sympatyków Koinonii Jan Chrzciciel z Błotnicy, jest nie tylko poznawczy, ale i praktyczny.
- Naszym zadaniem jako wspólnoty jest ewangelizacja, głównie bezpośrednia - wyjaśnia kapłan wspólnoty ks. Paweł Badyna, wśród przykładów podając kursy ewangelizacyjne oraz cotygodniowe spotkania modlitewne w domach. - Ponieważ kerygmat, który głosimy, zaczyna się od przepowiadania miłości Bożej, więc podczas ewangelizacji stajemy też przed pytaniami o stworzenie świata. Wiele osób pyta się: jak pogodzić to, że stwórcą jest Bóg, z teorią ewolucji?
Monice Wojciechowskiej, odpowiedzialnej za osoby konsekrowane we wspólnocie życia w Błotnicy, zdarza się spotykać osoby, które w tych kwestiach mają wątpliwości. - Żyjemy w czasach wywyższenia rozumu, stąd wiele osób nurtuje pytanie, czy wiara w Jezusa jest możliwa - powiedziała. - Chcemy im pokazać nie tylko to, że między Biblią a nauką nie ma sprzeczności, ale że poznawanie obydwu punktów widzenia może wręcz pogłębiać wiarę w Boga.
W konferencji wzięło udział ok. 20 członków i sympatyków Koinonii Jan Chrzciciel. Katarzyna Matejek /Foto Gość Głosicielami konferencji byli członkowie Koinonii, naukowcy, którzy zdobytą wiedzę chcą wykorzystywać także na polu ewangelizacji. - Próbujemy ustalić, czy perspektywa biblijna i naukowa są w konflikcie, czy też jest możliwe podanie ich spójnej wizji - wyjaśnia prof. UAM dr hab. Sławomir Leciejewski, fizyk, filozof i teolog. - Często jest tak, że ludzie, czytając pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju, widzą mityczną opowieść o powstaniu świata. Owszem, jeśli czytamy je literalnie, nie interpretując z perspektywy współczesnej biblistyki, to rodzą się sprzeczności. Jedni "obrażają się" wówczas na naukę, inni przeciwnie, na Boga. Chcemy pokazać, że można mówić spójnie o tym, że Bóg stworzył świat, zaś nauka wyjaśnia pewne aspekty tego stworzenia.
- Te pytania budzą kontrowersje i muszę przyznać, że sama do dzisiaj nie odnalazłam pełnej odpowiedzi. Serce podpowiada mi jedno, ale chciałabym przekonać się, co nauka ma tu do powiedzenia - przyznaje Ewa Turska, celibatariuszka. - Ten temat to dla wielu osób podstawa rozmowy o Bogu w ogóle i dlatego myślę, że to spotkanie pomoże mi w ewangelizacji.
W domu życia w Błotnicy mieszka 8 osób konsekrowanych: 4 braci i 4 siostry. Drugą gałęzią wspólnoty są mieszkające samodzielnie rodziny. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Koinonia Jan Chrzciciel obejmuje ok. 80 członków. W całej Polsce należy do niej ok. 800 osób, a na świecie - 8000.