Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pamięć, która łączy

Kilkaset papierowych żonkili powstanie w podkoszalińskim Sianowie. Najmłodsi mieszkańcy miasta pamiętają o powstaniu, które wybuchło 75 lat temu w warszawskim getcie.

Wycinającym papierowe kwiaty w sianowskiej bibliotece trochę jeszcze mylą się powstania: styczniowe z warszawskim, listopadowe z tym w getcie. Szymon uczciwie przyznaje, że o tym ostatnim nie słyszał nawet w szkole. Zanim wytnie trzeci żółty kwiatek będzie już wiedział całkiem sporo. Krzysiek i Mateusz kojarzą hasło "Holocaust", ale i oni z zainteresowaniem słuchają nowych informacji o gettach, pogromie i zrywie sprzed 75 lat. 

- Taka akcja to dobry sposób, żeby mówić zwłaszcza najmłodszym o powstaniu w getcie warszawskim. To trudny temat, wymagający umiejętnego przedstawiania - przyznaje Monika Olszak, kierownik Biblioteki Publicznej w Sianowie.

Placówka od dwóch lat włącza się w przygotowywaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Wycięte z papieru kwiaty mają przypominać o powstańcach z warszawskiego getta, dla najmłodszych najczęściej są pierwszą informacją o tym, co rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. w okupowanej stolicy.

- Z Sianowa do Warszawy jest spory kawałek drogi, pewnie większość z tych najmłodszych uczestników akcji jeszcze nawet nie była nigdy w stolicy, ale uważamy, że pamięć o tym, co się zdarzyło 75 lat temu i o ludziach, którzy zginęli jest ważna - mówi Monika Olszak.

W ciągu trzech dni w bibliotece będą odbywały się warsztaty robienia papierowych żonkili, zaś 21 kwietnia w miejscowym kinie wyświetlony zostanie film dokumentalny o powstaniu w getcie warszawskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama