Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dobre wsparcie dla niesamodzielnych

Naprawiony wózek inwalidzki, skorygowana proteza, starania o mieszkanie. Do tego wspólny spacer lub popołudniowe "halo, co słychać?". Caritas wdraża projekt pomocy sąsiedzkiej.

Caritas diecezji od stycznia realizuje dwuletni projekt pn. „Dobre wsparcie”, którego celem jest opieka nas osobami niesamodzielnymi. Obecnie troszczy się o ponad 70 takich osób m.in. z Koszalina, Białogardu, Wałcza, Kalisza Pomorskiego, wiosek w pobliżu Bobolic.

Jedną z nich jest pan Władysław, 50-letni bezdomny z koszalińskiego schroniska, któremu rok temu amputowano obydwa śródstopia.

Opiekunem w "Dobrym wsparciu" (a jest ich obecnie ok. 40) może być opiekun Caritas lub znajomy, sąsiad (ale nie spokrewniony). Ta praca jest wynagradzana finansowo.

- Projekt to najogólniej mówiąc usługi sąsiedzkie. Zakres obowiązków powstaje na podstawie planu pomocy, który ustalają podopieczny i opiekun. W rezultacie podpisywany jest kontrakt, którego trzecią stroną jest Caritas - wyjaśnia opiekunka pana Władka Anna Tarnowska, będąca zarazem tutorem, czyli koordynatorem grupy opiekunów.

Osoba niesamodzielna może liczyć na zrobienie porządków, gotowanie, pomoc w dotarciu do lekarza, urzędu, wypełnieniu dokumentów. A także na to, że z opiekunem spędzi mile czas - na spacerze, w kinie, kawiarni lub po prostu na rozmowie.

- Dużo rzeczy mogę załatwić, a jeśli nie mogę, od razu to mówię - Anna Tarnowska po raz kolejny rzeczowo wyjaśnia swemu podopiecznemu zasady współdziałania. On wierzy, są dowody: naprawione łożysko w wózku inwalidzkim, skorygowana proteza na lewej stopie (i co ważne, zapewnienie, że korektę można powtarzać, jeśli kikut w miarę gojenia przestanie do niej pasować).

W tygodniu wspólny spacer, wizyta u lekarza, w urzędzie. I oczekiwanie, kiedy wzmocni się skóra na prawym kikucie, by zacząć starania o nową protezę.

- To wszystko mnie bardzo motywuje - mówi pan Władek i zaznacza, że nie chodzi wyłącznie o logistykę. - Ważne jest to, że mam z kim porozmawiać, spędzić czas. Przecież nie jestem stąd, nie mam tu nikogo.

W ramach projektu "Dobre wsparcie" powstały punkty konsultacyjne, a od lipca rozpocznie działalność mieszkanie "wytchnieniowe" w ośrodku Caritas w Kołobrzegu, transport osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy