Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mandylion, Akatyst i… postne koktajle

Adepci franciszkańskiej pracowni ikon do ich pisania używają nie tylko wzroku. Ważny jest także węch i smak. A najważniejszy - duch.

Uczestniczki kursu ikonopisarskiego, które w maju poprowadził br. Zbigniew Joskowski w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie, napisały ikony oblicza Pana Jezusa typu Mandylion. Warsztaty odbywały się w pracowni Basilius, działającej w Kawiarence Francesco.

Podczas wielogodzinnej pracy pisarki mogły, jak mówi br. Zbigniew, rozsmakować się w Bogu - postne koktajle owocowe i warzywne uwrażliwiały ich zmysł smaku na to, jak dobry jest Bóg; słuchowi pomagały wykonania Akatystu i innych form muzyki cerkiewnej. Wzrok zaś, jak zapewniają same uczestniczki, skupiony był na „twarzy Jezusa, którego oczy zdają się mówić o pięknym i kochającym Boskim Sercu”.

- To czas święty. Nie tyle czas poznawania warsztatu pisania ikon, co raczej zażyła rozmowa z Bogiem. I pozwolenie Bogu na to, by poprowadził swoją łaską naszą ludzką rękę i pędzel. Bóg nadaje kształt ikonie i doskonałość temu, co w nas niedoskonałe - mówi br. Joskowski..

- Dla mnie jest to czas oderwania od codzienności i skierowanie jej ku Panu Bogu. Mogłam bardziej skupić się na mojej osobistej relacji z Bogiem - stwierdziła pani Beata.

- Intensywność modlitwy podczas pracy pozwoliła mi namacalnie doświadczyć Bożej obecności - wyznaje pani Monika. - To, co dzięki Bogu udało mi się napisać na ikonie, to oblicze Jezusa. On patrzył na mnie, a ja na Niego. Potem wszędzie Go widziałam. Odtąd przenika moją codzienność, nawet zwyczajne zajęcia.

Mandylion, Akatyst i… postne koktajle   Ikona oblicza Pana Jezusa typu Mandylion. Archiwum prywatne Ikona, którą napisał w tym czasie prowadzący kurs br. Zbigniew, została wykorzystana podczas procesji Bożego Ciała. Zawisła w pierwszym ołtarzu przy cerkwi greckokatolickiej.

Przedstawia Jezusowych uczniów Kleofasa i Łukasza w Emaus, jak rozpoznają swego Mistrza po łamaniu chleba. - To moje pragnienie zapisane przy pomocy obrazu w kanonie ikonograficznym - wyjaśnia br. Zbigniew. - Ta ikona to moje wołanie i pragnienie: Zostań z nami Panie.

Pracownia ikon Basilius, którą prowadzi br. Zbigniew Joskowski, działa w parafii franciszkańskiej od dwóch lat. Zakonnik szkolił się w monasterskim klimacie Akademii Supraskiej.

Uczestnicy pisali swoje ikony na desce sosnowej techniką olejną. - Pan Jezus odbił tutaj swoją twarz na tym, co mamy osobistego i skąd pochodzimy. Sosna jest nasza, pomorska, kolor tła to morska zieleń - podsumowuje uczestniczka kursu pochodząca znad morza.

Nadesłał br. Zbigniew Joskowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy