Nowy numer 41/2019 Archiwum

Przełamać bezradność ofiar

Pokrzywdzeni w wyniku przestępstw i ich rodziny otrzymają wsparcie Caritas. W diecezji czekają na nich cztery punkty konsultacyjne - dwa w Koszalinie oraz po jednym w Kołobrzegu i Ostrowcu.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej realizuje program Ministerstwa Sprawiedliwości, w ramach którego przygotowała punkty konsultacyjne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, ich bliskich i świadków takich zdarzeń.

- Zdarza się, iż osoby będące w trudnej sytuacji stają się ofiarami przestępstw. Nierzadko po zgłoszeniu sprawy na policję poszkodowani są wtłaczani w tryby biurokracji, której nie rozumieją, co dodatkowo może być dla nich traumatycznym przeżyciem - wyjaśnia Łukasz Gawlik, koordynator projektu.

Celem specjalistów w punktach konsultacyjnych jest udzielenie różnorakiej pomocy osobom, które po nią się zgłoszą: psychologicznej, prawnej, w uzyskaniu statusu osoby pokrzywdzonej, ekonomicznej.

- Poza tym nasze działania umożliwiają różnego rodzaju pomoc doraźną, jak bony żywnościowe, dofinansowanie do opłat czynszowych czy zakup odzieży lub środków czystości - wymienia koordynator.

Na pokrzywdzonych czekają cztery punkty konsultacyjne w diecezji: w centrali Caritas i Domu Samotnej Matki, w ośrodku dla dzieci i młodzieży pw. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu oraz w Ośrodku Charytatywnym st. Liborius w Ostrowcu. Z ich oferty korzysta coraz więcej osób. Najbardziej poszukiwane jest wsparcie psychologiczne.

- Wiele osób zakwalifikowanych zostało ponadto do dopłat na przejazdy komunikacją miejską czy związanych z pobytem dzieci w przedszkolu - wylicza Łukasz Gawlik. - Obecnie jesteśmy na etapie organizacji wyjazdu kolonijnego dla dzieci z rodzin osób pokrzywdzonych - mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL