We wrześniu rusza kolejna edycja programu stypendialnego Caritas. Warto przyłączyć się do grona darczyńców i "przypiąć skrzydła" uzdolnionej młodzieży z naszej diecezji.
Diecezjalna Caritas realizuje program "Skrzydła" od 2005 roku. W tym czasie ze stypendiów skorzystało przeszło 400 uczniów. Dzieje się tak za sprawą darczyńców, którzy przez długi czas, a przynajmniej przez jeden semestr, realizują comiesięczne wpłaty na konto programu.
Jak podaje Mateusz Kaczmarek, koordynator "Skrzydeł", w ubiegłym roku szkolnym opieką programu otoczono 50 osób, z czego 30 stypendiów ufundowali darczyńcy, a 20 - Caritas Polska.
- Najczęściej stypendia przeznaczane były przez uczniów na artykuły szkolne. Tak wydawały te pieniądze szczególnie dzieci uzdolnione plastycznie, które dzięki temu mogły rozwijać swoje talenty. Wielu uczniów przeznaczało je na opłaty za korepetycje - wyjaśnia M. Kaczmarek. - Poza tym jedna czwarta przynajmniej przez jeden semestr odkładała te pieniądze na sfinansowanie wypoczynku.
Do programu co roku dochodzą nowi stypendyści. Jest to możliwe dzięki miejscom zwalnianym przez tych, którzy już kończą edukację. Warto zaznaczyć, że wszyscy podopieczni "Skrzydeł" - uczniowie podstawówki, gimnazjum i szkoły średniej - dochodzą z programem do końca każdego etapu edukacji.
- Chcielibyśmy zaprosić do programu większą liczbę młodych ludzi, bo wiemy, że takich zdolnych, w których warto inwestować, w naszej diecezji nie brakuje - przekonuje ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK. - Szczególnie mamy na uwadze młodzież ze wsi, dla której już sam dojazd do szkół czy ośrodków kultury w miastach bywa problemem finansowym. Stypendium jest dla nich znaczącym zastrzykiem pieniężnym. Dlatego liczymy na nowych darczyńców, którzy zechcą regularnie wspierać taką młodzież. Potrzeba nam takich hojnych rąk, które pomogą "przypiąć skrzydła" młodym, zdolnym diecezjanom.
Żeby włączyć się do akcji, należy wypełnić deklarację dostępną na stronie internetowej Caritas diecezjalnej lub w biurze Caritas przy ul. bp. Domina 8.
Program polega na comiesięcznej wpłacie na rzecz ucznia przez przynajmniej jeden semestr. Pakiet "Skrzydła na co dzień" wynosi 147 zł (zapewnia odzież, wyprawkę szkolną, dożywianie w szkole). Pakiet "Skrzydła na przyszłość" wynosi 154 zł (korepetycje, opłata za internat, bilety, wypoczynek).
Ponadto do programu "Skrzydła" można zgłosić zdolnych uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy takiej pomocy potrzebują. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem działającego w parafii zespołu Caritas, ale można również zgłosić kandydata osobiście do centrali w Koszalinie. Kwalifikacji do programu dokonuje Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na podstawie wniosków, które można pobrać z jej strony internetowej.
- Idea pomocy finansowej dzieciom i młodzieży łączy programy Caritas "Tornister pełen uśmiechów" i "Skrzydła". Tak, jak w przypadku tego pierwszego jest to jednorazowy zakup wyprawki szkolnej, tak "Skrzydła" idą krok dalej i przychodzą tym uczniom z pomocą długofalową - dodaje dyrektor.