Nowy numer 14/2020 Archiwum

à (z tyldą)

Czy nauczycielka może się bać nauki? Czy nie-Kaszubka może uczyć innych kaszubskiego? O pasji i zachwycie kaszubizną opowiada Edyta Pawlak, nauczycielka z Włynkówka.

Tę misję chce dzielić z osobami wykonującymi inne zawody. – Potrzebujemy świętych księży, lekarzy z pasją – stwierdza pani Edyta – i rzetelnych nauczycieli. I myślę, że można tak myśleć o sobie, nawet lubić swój głos, ale czy tak jest naprawdę?

Stąd tak ważne jest dla niej zdanie uczniów i rodziców. A także świadomość, jak wiele zależy od Bożej łaski. – Rozpoczynając pracę z jedną z klas, miałam poczucie, że nic nie posiadam. Szłam z kijem i dzbanem, uboga jak Gedeon. Ale pokazano mi, że jestem potrzebna, że są rzeczy, które mi dobrze wychodzą – mówi o sytuacji, gdy na zakończenie jednego z trudnych semestrów rodzice uczniów podchodzili do niej z wyrazami niezwykłej wdzięczności. – Czułam się jak po spowiedzi życia. Frunęłam.

A może by tak…

W czerwcu br. można było ją usłyszeć na Odpuście Kaszubskim na Górze Polanowskiej, czytającą słowo Boże podczas Mszy św. Trudno było domyślić się, jak bardzo obawiała się opinii słuchających jej wówczas rodowitych Kaszubów. Nie zdążyła ich poznać, bo zaraz po liturgii, speszona… uciekła. A jednak bardzo ją do nich ciągnie. Kaszubkom z Żukowa (gdzie jeździ na rekolekcje Wspólnoty Przymierza Gwiazda Betlejemska) zazdrości… ogłoszeń duszpasterskich. Tego, że proboszcz zaprasza panie na naukę żukowskiej odmiany haftu. – Marzę, żeby tak wyszywać na lnie. To mogłaby być moja następna fanaberia – fantazjuje z iskrą w oku – w końcu z jakiegoś powodu mimo wieku wciąż nie potrzebuję okularów...

Kaszubski w szkole

Obecnie w Polsce istnieje ok. 400 szkół, w których kaszubskiego uczy się ok. 20 tys. uczniów. Z roku na rok ta liczba wzrasta. Od 2005 roku istnieje możliwość zdawania matury z języka kaszubskiego. Wydawane są w nim książki i czasopisma, emitowane są programy radiowe i TV, odprawiana jest liturgia słowa w kościołach. Sięgają po niego także młodzi twórcy.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama