Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył Mszy św. w kościele w Tucznie. Rozpoczęła ona międzynarodowe seminarium dotyczące środowiska naturalnego.
Kard. Gerhard Müller w kazaniu zwrócił uwagę na rolę, jaką w środowisku pełni człowiek, który jest wyjątkowym stworzeniem Boga.
– To bardzo ważne, żeby mówić o środowisku. Jesteśmy za nie odpowiedzialni w sensie naukowym, stąd ta dzisiejsza konferencja, ale nie możemy także zapomnieć o praktycznej odpowiedzialności za nie w naszym codziennym życiu. Środowisko naturalne nie jest jakimś muzeum, w którym jesteśmy eksponatami. Bóg nie stworzył też świata jako chaosu. Stworzył go jako ogród, a nas umieścił w nim jako ogrodników. Jesteśmy ogrodnikami, którzy mają o ten ogród dbać – powiedział kardynał.
– Ważne jest też, żeby zrozumieć, jakie jest nasze miejsce w stworzeniu. Czy jesteśmy tylko najbardziej rozwiniętymi zwierzętami, czy osobami? Jesteśmy osobami, które mają możliwość relacji z Bogiem. Jesteśmy bowiem stworzeni na obraz Stwórcy. Nasza historia rozpoczyna się w momencie stworzenia, ale wypełnia się w Jezusie Chrystusie. Nasza godność ludzka, czyli to, że jesteśmy obrazem Stwórcy, rodzi naszą odpowiedzialność za stworzenie. Mamy się o nie troszczyć, a nie je tylko wykorzystywać. Czekamy na życie wieczne, ale jesteśmy odpowiedzialni także za ten świat, bo jest on miejscem naszego życia, rozwijania talentów, także zmagań – mówił purpurat.
Po Mszy św. przy kościele w Tucznie na pamiątkę 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zasadzono cis, który pobłogosławił papież Benedykt XVI.
Międzynarodowe seminarium, które potrwa w Tucznie do 17 października, zorganizowano z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wydarzenie odbywa się w ramach tzw. Społecznego Pre-Cop24 "Polska droga do czystego środowiska". Jest to seria inicjatyw przygotowujących do zaplanowanego na grudzień w Katowicach 24. Światowego Szczytu Klimatycznego ONZ (Cop24).
W seminarium w Tucznie biorą udział naukowcy zajmujący się środowiskiem z różnych krajów świata, m.in. z Polski, Włoch, Kanady, Senegalu, Rosji. Zastanawiają się m.in. nad tym, jak pogodzić konieczność ochrony środowiska z utrzymaniem wzrostu gospodarczego; jak racjonalnie gospodarować zasobami leśnymi; jak skutecznie monitorować zmiany zachodzące w środowisku; jakie mogą być społeczne skutki światowej i europejskiej polityki klimatycznej – np. zawartego w 2015 r. tzw. Porozumienia Paryskiego.
Gospodarzem wydarzenia jest prof. Jan Szyszko, były Minister Środowiska. Obecni są także o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja oraz o. dr Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.