Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zaproszenie, które znaczy więcej

Doroczne spotkanie księży emerytów na stałe wpisało się w kalendarz diecezjalnych wydarzeń. – To bardzo dobra tradycja – mówią duszpasterze „w stanie spoczynku”.

Zaproszenia otrzymało blisko 60 emerytów i księży przebywających na urlopach zdrowotnych. Wielu z nich na przyjazd do Kołobrzegu nie pozwolił stan zdrowia lub zobowiązania, które mimo emerytury wciąż mają, ale i tak na wspólne świętowanie w tym roku zjechało się wyjątkowo dużo seniorów, bo aż 24. Czasem wyzwaniem bywa przyjazd do Kołobrzegu choćby i z południa diecezji, ale − jak sami mówią − warto się zmobilizować.

– To okazja, żeby się spotkać, czasami po latach, porozmawiać, powspominać, pomodlić za tych, którzy odeszli już do wieczności – mówią księża przyjeżdżający na doroczne spotkania. – To cenna rzecz. Dobrze, że spotykamy się w różnych miejscach, bo jeździ nam się coraz trudniej. No i coraz nas mniej. Choćby z naszego rocznika – było 34, zostało nas tylko dwóch – mówi ks. Władysław Deryng, wskazując na siedzącego nieopodal ks. Ryszarda Kierzkowskiego. To najstarsi święceniami kapłani diecezji. Przyjęli je 63 lata temu. Podobnie jak inni emeryci w koloratkach, o ile tylko stan zdrowia pozwala im się w miarę swobodnie poruszać, są w stałej gotowości do pracy.

Na emeryturze nie przestaje się być księdzem. – Z dekretu wynika, że jestem emerytem, ale ja nie lubię dekretów – żartuje ks. Władysław Deryng. – Bogu dzięki, że sił i rozumu jeszcze nie odbiera, to mogę pracować – dodaje. W tym skromnym zdaniu mieści się pełniona od 13 lat posługa w pilskiej klinice Ars Medical, dokąd kapłan dojeżdża codziennie z Jastrowia, i pisane po nocach książki, w których dzieli się swoimi przemyśleniami. Księża przyznają, że zaproszenie na wspólne świętowanie to też wyraz tego, że diecezja o nich nie zapomina, że mogą poczuć się potrzebni. Dlatego otrzymane zaproszenia to dla nich więcej niż okazja do zobaczenia dawno nieoglądanych braci w kapłaństwie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama