Nowy numer 46/2018 Archiwum

Wielkie szycie w małym Dalęcinie

Jak wyciągnąć ludzi z domów? Kupić im maszyny do szycia i nauczyć szyć flagi. Tak integrują się mieszkańcy zachodniopomorskiej wsi.

W kilka środowych wieczorów ponad 40 flag uszyły wspólnymi siłami mieszkanki Dalęcina. Jeszcze przed 11 listopada każdy gospodarz otrzymał jedną flagę, by zawiesić ją na swoim domu. Według Edyty Wieleby-Matyśniak, koordynatorki projektu, to sposób na wyrażenie patriotyzmu przez niewielką społeczność wsi w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Zależało nam, żeby to był projekt dla wszystkich. I udało się, na spotkania przychodzą młodsi i starsi, dzieci, osoby niepełnosprawne. Widać, że potrafimy się zjednoczyć, choć jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron – mówi pani Edyta o polskich, ale i ukraińskich czy białoruskich korzeniach mieszkańców, przesiedlonych tu po wojnie w ramach akcji „Wisła”. – Nasze losy są przeróżne, a jednak przez tych kilkadziesiąt lat zakiełkowała w nas polskość. Dlatego warto to pokazać i wywiesić biało-czerwoną flagę.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy