Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pożegnanie ks. Jana Strzeleckiego

Zmarły 6 listopada kapłan spoczął 10 listopada w grobie rodzinnym w Oleśnicy na ziemi świętokrzyskiej, w diecezji kieleckiej. Miał 78 lat.

Ks. Jan Strzelecki urodził się 8 sierpnia 1940 roku w Oleśnicy. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1958 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. W latach 1961-1963 jako kleryk odbył służbę wojskową w jednostce w Nysie. Święcenia diakonatu otrzymał 2 kwietnia 1966 roku, a święcenia prezbiteratu - 16 czerwca 1966 roku.

Warto przypomnieć, że ks. Jan wraz z całym rocznikiem przyjął święcenia prezbiteratu na Jasnej Górze z rąk biskupa gorzowskiego Wilhelma Pluty (wtedy diecezja koszalińsko-kołobrzeska jeszcze nie istniała). Było to związane z obchodami 1000-lecia Chrztu Polski. Ówczesne władze komunistyczne nie dopuściły wtedy do zaplanowanej wizyty papieża Pawła VI. Ojciec święty miał wyświęcić nowych kapłanów z całego kraju właśnie na Jasnej Górze. Bp Wilhelm Pluta postanowił, żeby mimo nieobecności Następcy św. Piotra, swoich księży jednak wyświęcić przed jasnogórskim cudownym wizerunkiem.

Ks. Jan Strzelecki pełnił posługę duszpasterską w następujących parafiach:

  • od 02.07.1966 r. do  06.02.1969 r. - jako wikariusz w parafii pw. św. Jadwigi w Zieleniewie;
  • od 07.02.1969 r. do 30.06.1969 r. - jako wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Polanowie;
  • od 01.07.1969 r. do 30.06.1971 r. - jako wikariusz w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Gardnie Wielkiej;
  • od. 01.07.1971 r. do 30.06.1973 r. - jako wikariusz w parafii pw. NMP Królowej Różańca św. w Słupsku;
  • od 01.07.1973 r. do 30.06.1974 r. - jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Krajence;
  • od 01.07.1974 r. do  29.07.1976 r. - jako wikariusz w parafii pw. św. Marcina w Kołobrzegu;
  • od. 29.07.1976 r. do 24.06.1981 r. - jako wikariusz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Dębnicy Kaszubskiej i parafii pw. św. Ottona przy kościele pw. Najśw. Serca Jezusowego w Słupsku dla obsługi samodzielnej placówki duszpasterskiej pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Dobieszewie, z zadaniem odbudowy kościoła w Wieszynie;
  • od 24.06.1981 r. do 01.07.1982 r. - jako administrator parafii pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Dobieszewie;
  • od 01.07.1982 r. do 30.06.1993 r. - jako administrator parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Starej Łubiance;
  • od 01.07.1993 r. do 14.10.1997 r. -  jako proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Miastku;
  • od 15.10.1997 r. do 27.01.1999 r. - na urlopie zdrowotnym;
  • od 28.01.1999 r. aż do przejścia na emeryturę 26.08.2005 r. jako proboszcz parafii pw. św. Szczepana w Rymaniu.

Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał 18.03.1985 r. tytuł magistra teologii w zakresie studiów nad rodziną. Był członkiem Rady Kapłańskiej. Odznaczony expositorum canonicale (E.C.) z tytułem kanonika.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy