Zakończył się kilkumiesięczny remont w kościele pw. Narodzenia NMP w Białogardzie. - Jeśli ktoś ostatnio był w środku przed remontem, może doznać szoku - mówi z dumą ks. Witold Karczmarczyk, proboszcz.
Kościół Mariacki w Białogardzie, którego budowę rozpoczęto w 1310 r., jest jednym z najstarszych zabytków w regionie koszalińskim. Jest to trójnawowa, orientowana świątynia, wzniesiona z cegły, nakryta dwuspadowym dachem.
We wnętrzu zachowało się wiele elementów architektury i wyposażenia z epok gotyku, renesansu i baroku.
Obiekt jest również ciekawym przykładem historii konserwatorstwa. Kościół niszczony był pożarami w 1506 r. oraz 1670 r. Odbudowywany w latach 1838-1840 oraz 1879-1880. Został gruntownie odnowiony w duchu neogotyckim w latach 1912-1913. Prace konserwatorskie realizowali wtedy wybitni artyści epoki: Otto i Rudolf Linnemannowie, Franz Lauterbach oraz lokalni twórcy, jak np. Axel Ehlert.
W latach 50. XX wieku w białogardzkim kościele pojawiły się polichromie ścienne wykonane przez artystów związanych z Łódzką Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych - Ludwika Tyrowicza i Zygmunta Ogrodowskiego.
Remont, który rozpoczął się w marcu i trwał do końca października 2018 r., pozwolił na wydobycie spod kremowej farby olejnej, jaką pokryte były nawy, efektownej szaty polichromowanej architektury z szeregiem detali. Zrekonstruowany został także prospekt organowy. Sam instrument czeka jeszcze na remont.
Zagospodarowane zostało także otoczenie świątyni. Fundamenty budowli zostały zabezpieczone przed wilgocią.
Koszt wykonanych prac to ok. 3,5 mln złotych. Prawie 3 mln pochodziły z pieniędzy unijnych przyznanych przez Urząd Marszałkowski. Swój wkład wniosło także miasto oraz sami parafianie.
W najbliższym czasie planowany jest remont wieży.