GN 42/2020 Archiwum

Odbędą się kolejne pogrzeby dzieci utraconych

W marcu w Koszalinie, Pile, Słupsku, Wałczu, a w kwietniu w Szczecinku odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych.

Są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta pochówki te odbywają się dwa razy do roku i finansowane są ze środków publicznych.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę 23 marca o 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o 11.30 w kaplicy. Pochowane zostaną prochy 81 dzieci. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już siedemnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3227 dzieci.

Dziewiąty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 23 marca w Pile. Msza św. o 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii, uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 141 dzieci utraconych. Tym razem pochowanych zostanie 5 dzieci. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Również w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 23 marca o 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii, ok. 12.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się osiem pochówków, podczas których w sumie pochowano 421 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 54 dzieci.

Drugi zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 25 marca (w Dzień Świętości Życia) o 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o 15.30 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych. Pochowanych zostanie 37 dzieci. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu pochowano prochy 70 dzieci.

W Szczecinku ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w sobotę 13 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 115 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama