W Muzeum Diecezjalnym w Kołobrzegu odbył się wernisaż wystawy poświęconej śp. ks. prał. Józefowi Słomskiemu.
W pierwszą rocznicę śmierci ks. prał. Józefa Słomskiego, 14 marca, na wieży bazyliki kołobrzeskiej udostępniono do oglądania pamiątki po zasłużonym dla miasta i diecezji kapłanie. Wystawę "Odznaczenia, medale, pamiątki i dyplomy ks. prał. Józefa Słomskiego (1932-2018)" otworzył w południe ks. Janusz Rajkowski, dziekan kołobrzeski.
Jak podkreśla ks. Piotr Zieliński, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu, ks. prał. Słomski to pierwsza taka postać w naszej diecezji, po której pamiątki udało się zgromadzić w jednym miejscu. To m.in. zasługa rodziny zmarłego, która po namyśle zdecydowała się pozostawić przedmioty osobiste po swoim krewnym w Kołobrzegu do dyspozycji Muzeum Diecezjalnego.
Najbardziej interesująca część z nich trafiła na wystawę. To odznaczenia kościelne, państwowe (w tym najwyższe odznaczenie państwowe Polonia Restituta, które w 2000 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP) i samorządowe, dyplomy, medale, nominacje papieskie.
- Miałem chęć, by na wystawie umieścić notę biograficzną ks. prał. Słomskiego. Ale tę historię opowiadają eksponaty. Każdy kto tę wystawę przejrzy, przeczyta, będzie wiedział, co to był za człowiek. Życiorys jest zbędny, ponieważ podziękowania, dyplomy, teksty, mówią o nim wszystko - stwierdził dyrektor.
- Cieszę się, że mogliśmy upamiętnić postać księdza Słomskiego, kapłana ważnego nie tylko dla Kościoła lokalnego, ale i dla historii Kołobrzegu - mówi ks. Zieliński. Podkreśla, że to o tyle istotne, że ciało prałata, a zarazem honorowego obywatela Kołobrzegu, spoczywa w odległych stronach, w Żurowej, rodzinnej miejscowości zmarłego (diecezja tarnowska).
Wystawa czasowa potrwa do końca września. Można ją zwiedzać codziennie w godz. 10-16. W niedzielę 17 marca wstęp jest wolny.