Nowy numer 08/2020 Archiwum

Tydzień Opieki Hospicyjnej w Dubois

W I LO w Koszalinie uczniowie kwestują, tańczą, licytują na rzecz hospicjum. Najmłodsi ponadto się uczą, na czym polega opieka paliatywna i jak sami mogą się w nią włączyć.

W poniedziałek 25 marca ruszyła 8. edycja Tygodnia Opieki Hospicyjnej w I LO im. Dubois w Koszalinie.

To inicjatywa podjęta przed laty przez licealistów. – Co roku realizujemy ten projekt, bo jesteśmy przekonani, że jest nie tylko ciekawy, ale też potrzebny. Bo prócz tego, że przez cały tydzień zbieramy pieniądze na rzecz hospicjum, to przede wszystkim przybliżamy uczniom ideę hospicyjną i podpowiadamy, w jaki sposób można się włączyć w wolontariat hospicyjny – mówi Julia Siewruk, pedagog i opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Beneficjentem akcji jest Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Jego pracownicy prowadzą w tych dniach spotkania z uczniami klas pierwszych. – Celem tych warsztatów jest przekazanie uczniom wiedzy o hospicjum, sposobach pomocy chorym i ich rodzinom, a także zrozumienie, jak ważną rolę pełnią wolontariusze – dodaje pedagog. – Bywa, że po tych warsztatach uczniowie decydują się na specjalistyczne szkolenie już w placówce. Przede wszystkim zaś angażują się w różne akcje na jej rzecz, jak Pola Nadziei, zbiórka na cmentarzach czy koncerty, wieczorki poezji.

5-dniową akcję w Dubois rozpoczął Kiermasz Niespodzianek, na którym uczniowie i pracownicy szkoły mogli kupić podarunki-niespodzianki (a w nich karnety, zaproszenia do kawiarni, pizzerii, barów, salonów kosmetycznych) przekazane przez koszalińskich przedsiębiorców i instytucje. A ponieważ uczniowie doskonale znają tę doroczną akcję, toteż kiermasz cieszył się zainteresowaniem. Ponadto można było kupić bilet na lekcję szkolnej zumby. Pierwszego dnia zebrano w szkole ponad 900 zł. W kolejnych pula wzrośnie, uczniowie już czekają na zapowiedzianą kawiarenkę charytatywną ze słodkościami oraz zdrową żywnością. Tydzień zakończy licytacja fantów przekazanych przez nauczycieli, ciesząca się rokrocznie dużym zainteresowaniem młodzieży.

Szkolny Klub Wolontariusza skupia 10 uczniów, zaś na 40 można liczyć przy okazji organizowania akcji charytatywnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama