RoSzponka i Szuwarek, najsłynniejsza w kraju para rybołowów, wróciła z Afryki do domu. Ich codzienne życie podglądają tysiące internautów z całego świata.
Kilka dni temu wróciły z Afryki do gniazda w Nadleśnictwie Lipka. Wraz z nich pojawieniem się ruszyła intrenowa transmisja on-line, pozwalająca podpatrywać codzienne życie pary drapieżnych ptaków.
- To zdecydowanie lepsze niż telewizyjne seriale, chociaż bardzo wciągające. Zwłaszcza studenci w trakcie sesji powinni uważać - śmieje się Dominika Nadolna, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, choć przyznaje, że i ona często zagląda do ptasiego gniazda.
- Obraz z ptasich gniazd budzi coraz większe zainteresowanie. Dla nas, na ziemi, to zawsze była wielka niewiadoma, co dzieje się tam na górze. Dzięki kamerze mamy możliwość oglądać niezmiernie ciekawe momenty życia ptaków. Na przykład zobaczyć, jak dumnym i zaangażowanym w swoją rolę ojcem jest Szuwarek. Kiedy pojawiają się młode, potrafi im przynieść nawet 5 ryb w ciągu jednej godziny - dodaje pani leśnik.
Rybołowy zadomowiły się w Nadleśnictwie Lipka i co roku od 20 lat wracają w to samo miejsce. Dzięki staraniom leśników i przychylności PSE w 2014 r. powstała specjalna platforma i gniazdo dla pary rybołowów. Przy okazji zamontowano przy nim kamerę, dzięki której można obejrzeć na żywo, jak wygląda życie w tym wyjątkowym gnieździe.
Dlaczego rybołowy polubiły tereny pilskiej dyrekcji Lasów Państwowych?
- Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się tutaj wiele w miarę płytkich zbiorników wodnych, zasobnych w ryby i z odpowiednimi warunkami do zamieszkania. Rybołowy budują gniazda na pojedynczych wysokich drzewach (sosnach, świerkach) z w miarę płaską koroną, która umożliwia łatwy dolot - mówi D. Nadolna.
To, jak wyglądają porządki domowe i gody rybołowów, ile jaj składa samica, jak długo je wysiaduje i z ilu z nich wyklują się młode, jak dorastają i uczą się latać młode rybołowy można śledzić, na stronie internetowej Lasów Państwowych na Facebooku i w serwisie YouTube. Tu kanał Echa Leśnie ma 60 tys. subskrybentów, którzy od marca do września śledzą poczynania rybołowów. Z niecierpliwością czekają momentu składania jaj i wyklucia się piskląt, czego można spodziewać się pod koniec maja.
Rybołowy to skrajnie nieliczne ptaki lęgowe w Polsce. Żyje ich u nas od 25 do 30 par. W ochronie tych skrzydlatych drapieżników siły połączyły Lasy Państwowe i Enea Operator. Od przyszłego roku rybołowy będą mogły korzystać z ponad 20 nowych platform, które zostaną zamontowane na dwudziestometrowych słupach energetycznych spółki w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim. Jak podano, montaż platform pod gniazda to jedno z najważniejszych działań ochrony rybołowa w projekcie realizowanym przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.