Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z okazją do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania to odpowiedź na apel papieża Franciszka.
W Koszalinie całodobowy dyżur kapłanów w konfesjonale zaplanowano w kaplicy pw. Chrystusa Króla przy kościele pw. Ducha Świętego. Od 15.00 w piątek (29 marca) do 15.00 w sobotę (30 marca) będzie można tu skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz modlić się przed Najświętszym Sakramentem. Do inicjatywy dołączają również kapłani w Szczecinku: modlitwa adoracyjna i okazja do spowiedzi sakramentalnej przez 24 godziny w kościele Mariackim.
- To inicjatywa, która mówi nam, że musimy wciąż szukać i pokazywać drogę powrotu do Boga. W Wielkim Poście, kiedy szczególnie myślimy o swoim nawróceniu, powinniśmy też myśleć o tych, którzy się pogubili i potrzebują pomocy. „24 godziny dla Pana” to czas na spokojną spowiedź i niespieszną rozmowę, ale i czas modlitewnego wsparcia dla tych, którzy walczą, którym brakuje pokoju serca, którzy się pogubili - mówi ks. Andrzej Hryckowian, koszaliński dziekan. Jak podkreśla, warto podejmować wysiłek całodobowego dyżurowania:
- Nawet dla jednego człowieka warto, ale tych powodów jest więcej. To ważne dla wszystkich wiernych, także dla nas kapłanów, bo musimy odnawiać w sobie ducha stałej gotowości do służby i do poszukiwania zagubionego człowieka - dodaje.
W Kołobrzegu będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi i adoracji, choć z przerwą nocną. Dyżur w bazylice rozpocznie się w piątek o 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Tu adoracja zakończy się o 21.00, wznowiona zaś zostanie w sobotę o 9.00 w kościele rektoralnym Niepokalanego Poczęcia NMP przy Domu Księży Emerytów i trwać będzie do 15.00 (na zakończenie Koronka do Bożego Miłosierdzia).
Także duszpasterze z kościoła Mariackiego w Jastrowiu zachęcają do udziału w nabożeństwie do miłosierdzia Bożego z adoracją Najświętszego Sakramentu w piątek o 15.00 z okazją do spowiedzi do 16.00.