Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dzień skupienia dla członków komisji synodalnych

W dniu skupienia, który odbył się 30 marca w Wyższym Seminarium Duchownym, wzięło udział ponad 60 osób. - Proszę Was o odwagę w Duchu Świętym - powiedział bp Edward Dajczak, nawiązując w konferencji do konieczności szukania nowych sposobów głoszenia Ewangelii.

Marcowy dzień skupienia był pierwszą okazją do spotkania się członków wszystkich komisji synodalnych.

- Nie są to typowo synodalne obrady. Dzień skupienia jest po to, żeby wspólnie się pomodlić, porozmawiać i spotkać z biskupem. Skoro proponujemy formację członkom zespołów parafialnych, nie mogliśmy pominąć członków komisji - mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu.

Bp Edward Dajczak, zwracając się do zgromadzonych w auli seminaryjnej, mówił o nowych wyzwaniach ewangelizacyjnych, przed którymi stoi diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

Wskazując na niski odsetek uczęszczających na niedzielą Eucharystię, biskup powiedział: - Trzeba ludziom zanosić Chrystusa, ale wielu z nich trzeba do Niego przynieść, bo sami już do Niego nie wrócą.

Mówiąc to biskup podkreślał, że niektóre metody duszpasterskie, które sprawdzały się przez całe dziesięciolecia, dziś nie mają już szans skutecznego oddziaływania. Wynika to choćby ze zmiany sposobu komunikowania się ludzi między sobą pod wpływem mediów elektronicznych.

Zmienia się też percepcja Kościoła, który często nie jest już obdarzany autorytetem z samego faktu swojego istnienia. - Musimy odejść od autorytarnej formuły przekazywania zasad, których po prostu trzeba przestrzegać. Jeżeli Kościół nie stanie się miejscem przyjaznego doświadczenia Boga, człowiek będzie czuł się opuszczony.

Biskup przyznał, że pytanie się o nowe formy głoszenia Ewangelii, bywa niełatwe ze względu na pewien opór, który może pojawić się w sercach niektórych wierzących.

- Wiara jest nieustanną nowością, ciągłym odkrywaniem Boga na nowo, a nie jakimś stałym systemem do zachowania. Trzeba mieć odwagę przekroczenia systemu. Potrzeba nam dzisiaj ludzi otwartych na Ducha Świętego, którzy rozeznając, będą Mu ulegli. Potrzebujemy ludzi, którzy będą mieli odwagę wypłynięcia na głębię z jedyną gwarancją, jaką jest słowo Boże. Albo będziemy szukali ludzkich zabezpieczeń, albo uwierzymy Bogu i przekroczymy granice tego, co zastane. Proszę Was o odwagę w Duchu Świętym - mówił biskup do członków komisji synodalnych.

Oprócz konferencji biskupa, w programie dnia skupienia przewidziano też adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi, Mszę św. oraz czas na rozmowę przy kawie.

W strukturze synodu oprócz komisji głównej, teologicznej i prawnej działa 13 komisji tematycznych, ds.: charytatywnych, administracyjnych, historycznych, ekonomicznych, świeckich, małżeństw i rodzin, młodych, duchowieństwa, osób konsekrowanych, kultu Bożego, duszpasterstwa i nowej ewangelizacji, katechizacji, mediów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy