28 maja w Akademii Pomorskiej w Słupsku rozstrzygnięto konkurs na baśń o wartościach chrześcijańskich. Siedem najlepszych utworów trafi na charytatywnego audiobooka na rzecz budowy szkoły w Kenii.
Konkurs „nAPisz swoją baśń” to kolejny projekt charytatywny Duszpasterstwa Akademickiego w Słupsku. Jego celem jest wsparcie budowy szkoły w miejscowości Amakuriat w Kenii.
Część potrzebnej kwoty Duszpasterstwo Akademickie zdobyło w listopadzie ubiegłego roku biorąc udział w programie TVP „The Wall. Wygraj marzenia”. Duszpasterz słupskiego DA ks. Łukasz Bikun i studentka Aleksandra Orzechowska wygrali wtedy ponad 13 tys. złotych. Dochód ze sprzedaży realizowanego obecnie audiobooka ma pomnożyć tę kwotę.
Spośród nadesłanych na konkurs 18 baśni jury konkursowe, w składzie którego znaleźli się psycholog, polonista i student, wybrało 7 utworów. Wręczenie nagród i wyróżnień autorom najlepszych prac odbyło się 28 maja w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Trafiły one do rąk: Moniki Jesionek–Masłowskiej za "Raz na sto lat", Mateusza Strójwąsa za "Baśń o kropelce", Tymoteusza Pety za "Zwyczajny dzień?", Rozalii Tłuścik za "Klarę rozrabiarę", Katarzyny Szczęsnej za "Fasolkę", Magdaleny Sobierajskiej za "Lisie opowieści" oraz do Hanny Bartczak za "O pięciu świetlikach".
Baśnie zawierają odniesienie do wartości chrześcijańskich, takich jak walka dobra ze złem, relacje w rodzinie, przeżywanie choroby, kwestia duszy, wrażliwość na stworzony świat – drugiego człowieka i przyrodę. Nieliczne nawiązują wprost do Pana Boga.
– Niektóre baśnie są tak poruszające, że łza się w oku kręci – stwierdza ks. Bikun. Mimo to studenci zdają sobie sprawę, że inspirujące treści trzeba umiejętnie przekazać. – Chcemy, by audiobook naprawdę zainteresował słuchaczy, żeby to słuchowisko stało się prawdziwą przyjemnością dla dzieci. I żeby prowokowało do rozmów z dorosłymi – wyjaśnia duszpasterz.
Aby to osiągnąć studenci zaangażowani w projekt rozpoczęli próby ze słupskim aktorem Igorem Chmielnikiem. Równolegle pracują studenci Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej – komponują muzykę, która ma być ilustracją muzyczną słuchowiska.
Na 18–19 czerwca planowane jest wejście ekipy do studia nagraniowego Radia Gdańsk i realizacja nagrania. Zaś po wakacjach – promocja krążka i kolportaż. Studenci słupskiego DA zamierzają za rok udać się z zebraną sumą do Kenii i wręczyć ją potrzebującym.
Współorganizatorem projektu jest Akademia Pomorska. Patronuje mu honorowo bp diecezjalny Edward Dajczak.