Katecheci z całej diecezji odbyli weekendowe rekolekcje w Koszalinie. Nauczanie i modlitwa prowadziły ich do poddania się mocy Ducha Świętego.
Nie siłą, nie mocą naszą, lecz mocą Ducha Świętego - to temat trzydniowego spotkania, które 14 czerwca zgromadziło w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie ponad 60 katechetów z całej diecezji. Podjął go ks. dr Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii biskupiej.
Jak przekonuje rekolekcjonista, osoby zajmujące się na co dzień krzewieniem wiary chrześcijańskiej powinny zabiegać o wzmacnianie własnego ducha. Założeniem jest, by przynajmniej raz na dwa lata wzięły udział w rekolekcjach dedykowanych specjalnie im. - Ten czas, by usiąść przy Panu Jezusie Eucharystycznym, wpatrzeć się w Niego i zdać sobie sprawę, że jest On realnie obecny, żywy i prawdziwy, jest konieczny - wyjaśnia ks. Wypych.
Rekolekcjonista postawił katechetom pytanie, czy na miarę zaangażowania czasowego w przygotowanie katechezy szkolnej i głoszenie prawd wiary odpowiednio dużo czasu przeznaczają na budowanie osobistej relacji z Tym, którego głoszą. - Chodzi o to, żeby zobaczyli, iż to wszystko, co potem przekazują swoim uczniom, ma rzeczywiście źródło w samym Bogu - dodał.
Postaciami, które stały się przewodnikami katechetów podczas czerwcowych rekolekcji, byli s. Łucja z Fatimy oraz egzorcysta watykański Gabriel Amorth. Starotestamentalny Dawid stał się natomiast przykładem tego, że nawet ktoś mały, lecz idący w imię Pana Zastępów, może powalić Goliata. - Tymi Goliatami jest dzisiaj wiele rzeczy, spraw, których doświadczamy w codzienności w walce z własnymi słabościami czy w odniesieniu do obecnej nagonki medialnej na Kościół, uderzającej także w środowisko katechetów - powiedział ks. Wypych.
Tej mocy danej maluczkim chrześcijanie mogą zaczerpnąć od Ducha Świętego. Katecheci mieli okazję poznać Jego działanie na kartach Nowego Testamentu i w sakramentach.
Choć wśród rekolekcyjnych spotkań nie zabrakło rozmów i dzielenia się zawodowym doświadczeniem, jednak głównym elementem rekolekcji było budowanie osobistej więzi z Bogiem - poprzez sakrament Eucharystii i spowiedzi, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową, Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W sobotę Mszy św. w kaplicy CEF przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej religii naucza obecnie 686 osób, zarówno księży, zakonników, jak i świeckich. Świeckich katechetów jest 401.