Nowy numer 38/2021 Archiwum

W Kołobrzegu odbył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki"

Na kołobrzeskim przeglądzie pojawiły się m.in. Agnieszka i Julia Gintrowskie (żona i córka pieśniarza) oraz poetka Justyna Holm, do której tekstów Przemysław Gintrowski komponował muzykę. Konkurs wygrał krakowianin Jakub Zuckerman.

Głównym wydarzeniem przeglądu, który zorganizowała Katolicka Inicjatywa Kulturalna, był konkurs na interpretację dwóch piosenek z dorobku P. Gintrowskiego. Stanęło do niego 16 wykonawców z całej Polski.

Dzięki hojnym sponsorom rywalizacja toczyła się o atrakcyjne nagrody. Jakub Zuckerman z Krakowa, zdobywca I miejsca za wykonanie utworów "Tylko kołysanka" oraz "Czerwony autobus", otrzymał 15 tys. zł. Zuzanna Wiśniewska z Torunia, wykonując pieśni "Karzeł" oraz "Kołysanka dla Kleopatry", zajęła II miejsce. Oprócz nagród rzeczowych otrzymała 10 tys. zł. Na III miejscu uplasował się Bartos Kaiser z Trójmiasta. Wykonał utwory "Śmiech" oraz "Machiavelli". Otrzymał 5 tys. zł.

W Kołobrzegu odbył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki"   Laureat I miejsca w konkursie głównym - Jakub Zuckerman z Krakowa. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Jury w składzie: Justyna Holm, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Jan Poprawa, Paweł Sztompke, Jacek Pechman, Magdalena Kawczyńska i Beata Mola-Bychawska przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je: Joanna Pasternak z Kołobrzegu, Łukasz Jędrys z Olsztyna oraz Grzegorz Grunwald z Dębskiej Kuźni k. Opola.

Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego odbył się w Kołobrzegu nieprzypadkowo. Jacek i Katarzyna Pechmanowie z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej są nie tylko miłośnikami i propagatorami twórczości zmarłego w 2012 r. artysty, ale byli także jego przyjaciółmi. Przemysław Gintrowski wystąpił m.in. podczas dwóch pierwszych edycji "Herbertiady", czyli Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta, imprezy również organizowanej przez kołobrzeską Katolicką Inicjatywę Kulturalną.

Przez 5 ostatnich lat życia P. Gintrowskiego J. Pechman był także jego menadżerem. Towarzyszył mu przy tworzeniu płyt "Tren" i "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki".

- Pamiętam te rozmowy telefoniczne, w których mąż przekonywał go, żeby jednak dalej nagrywał. Przemysław w pewnym momencie powiedział bowiem, że już nie będzie tego robił. Udało się jednak nagrać dwie ostatnie płyty - mówi K. Pechman, która wspomina także sytuację związaną z utworem "Nike, która się waha" z płyty "Tren": - Dzielił się z nami tym, co tworzył. Byliśmy wtedy w Warszawie. Zatrzymał samochód i powiedział: "Posłuchajcie teraz, co napisałem". To była właśnie "Nike". Byliśmy pierwszymi jej słuchaczami. Przesyłał nam też swoje utwory do domu.

Kołobrzeski przegląd trwał dwa dni. W piątek 12 lipca odbyła się część konkursowa. Po niej na scenie RCK zaprezentowano program słowno-muzyczny "Autoportret". W pierwszej jego odsłonie wystąpili Edyta Kluk-Wisz i Przemysław Tejkowski. Z teatralnej formy wywiadu między dziennikarką a bardem, opartym na autentycznych wypowiedziach P. Gintrowskiego, wyłonił się portret osobisty artysty. Z kolei w drugiej części z piosenkami P. Gintrowskiego wystąpili artyści: Jan "Janga" Tomaszewski, Wojciech Brzeziński i zespół Tango Attack w składzie: Hadrian Filip Tabęcki, Piotr Malicki i Grzegorz Bożewicz.

W Kołobrzegu odbył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki"   Spektakl "Postacie" w wykonaniu studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W sobotę 13 lipca widzowie zobaczyli spektakl "Postacie" w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz. Wystąpili w nim studenci kierunku aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wykonywali oni utwory P. Gintrowskiego z towarzyszeniem specjalnie przygotowanej choreografii, muzyki oraz obrazów stworzonych przy pomocy nowych technologii. Pod koniec spektaklu wystąpiła także córka artysty Julia Gintrowska.

W Kołobrzegu odbył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki"   Julia Gintrowska wykonuje utwór swojego ojca. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Po gali wręczenia nagród na scenie RCK widzowie zobaczyli program artystyczny "S.A.L.I.G.I.A". To trans-opera w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie pod kierunkiem Ewy Czapik-Kowalewskiej. W programie znalazły się utwory skomponowane przez P. Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka, Marka Tercza, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Czecha, Bogdana Olewicza, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Mieczysława Jastruna, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. Autorem aranżacji i kierownikiem muzycznym przedstawienia jest Rafał Kowalewski.

Honorowy patronat na imprezą objęli: najbliższa rodzina barda - Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. Piotr Gliński - wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Jarosław Szarek - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc - wojewoda zachodniopomorski oraz prof. Jan Żaryn - senator RP.

Patronat medialny nad imprezą sprawował "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama