Nowy numer 42/2020 Archiwum

Rekonstrukcje i żywa kotwica na 75. rocznicę powstania warszawskiego

1 sierpnia w wielu miejscach diecezji o godz. 17 syreny zatrzymają przechodniów w miejscu, przypominając o powstańczym zrywie. W Sianowie i Słupsku rekonstruktorzy odegrają sceny z walczącej Warszawy, w Pile powstanie żywy znak Polski Walczącej.

Centrum Sianowa na kilkadziesiąt minut zamieni się w ogarniętą walkami powstańczymi stolicę. Pół setki rekonstruktorów, mundury i uzbrojenie oraz zabytkowe pojazdy pomogą w wyobrażeniu sobie tego, co rozgrywało się w Warszawie. Pojawi się także samolot w malowaniu niemieckim, za którego sterami zasiądzie Jakub Myśluk, jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Europie.

Sceną rekonstrukcji będzie ul. Armii Polskiej. Na jej potrzeby zostanie zamknięta droga krajowa nr 6.

- Mamy w Sianowie piękną bramę prowadzącą do parku. Chcemy, żeby ten zabytek zagrał jedną z najbardziej znanych powstańczych bram, czyli bramę uniwersytecką. W tym roku opowiemy o zgrupowaniu Krybar. Zgrupowanie to znane jest doskonale z archiwalnego zdjęcia, na którym powstańcy rozciągają opaskę zdjętą z munduru SS-mana z dywizji "Wiking". Będziemy chcieli wskrzesić tę scenę i opowiedzieć o walkach o Uniwersytet Warszawski. Te walki nie były dla nas zwycięskie, ale o tyle ciekawe, że próbowano wykorzystać w boju zdobyczny sprzęt. Spróbujemy to pokazać - zaprasza Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego Huzar, reżyser inscenizacji.

Rekonstrukcję poprzedzą uroczystości w sianowskim Parku im. Powstańców Warszawskich o 17. Będzie m.in. apel pamięci i salwa honorowa w wykonaniu Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina oraz przemówienia i złożenie kwiatów. Sianowskie wydarzenia odbywają się pod patronatem "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego". 

Inscenizację przygotowuje również Słupsk. Tu w ramach uroczystości przy pomniku Powstańców Warszawskich wystawiony zostanie posterunek honorowy a o 14.30 sprawowana będzie Msza św. polowa. Po salwie honorowej i apelu pamięci zostaną również wręczone odznaczenia Honorowym Dawcom Krwi „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

O 16.30 Fundacja Indygo zaprasza do obejrzenia rekonstrukcji powstania warszawskiego, która odbędzie się przy ul. Partyzantów. Organizatorzy i wykonawcy zapowiadają, że tym roku pojawi się w niej sporo nowych elementów, włącznie ze zdobywaniem czołgu. Rekonstruktorzy do swoich działań wykorzystają także budynki przy ul. Partyzantów.

Podczas uroczystości i rekonstrukcji historycznej prowadzona będzie zbiórka pieniężna z przeznaczeniem na wsparcie środowisk kombatanckich w Słupsku.

Podobnie jak w poprzednich latach, w Pile utworzony zostanie żywy symbol Polski Walczącej. Wydarzenie organizowane przez grupę Pilscy Patrioci i Młodzież Wszechpolską z Piły odbędzie się 1 sierpnia o 17 na placu przy skrzyżowaniu ulic Okrzei i Drygasa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama