GN 08/2020 Archiwum

Mają gorącą krew więc... się nią dzielą. Akcja OSP w Czarnem

Nie tylko wyjeżdżają do pożarów i są w stałej gotowości, by nieść pomoc poszkodowanym. Czarneńscy strażacy dzielą się też najcenniejszym darem - krwią, której szczególnie latem brakuje.

Za sprawą strażaków ochotników z jednostki w Czarnem oddawanie krwi staje się lokalnym dobrym zwyczajem. Odwiedzający miasto co dwa miesiące krwiobus dla stałych donatorów jest udogodnieniem, dla nowych – inspiracją do podzielenia się ratującym życie darem. Efekt ostatniej zbiórki przeprowadzonej przez strażaków ochotników z Czarnego to ponad 13 litrów bezcennego płynu.

- Za każdym razem możemy liczyć na od 15 do 20 osób, które regularnie odpowiadają na naszą akcję. Pozostałe osoby to takie, które dowiedziały się o akcji i przebywały w tym czasie w mieście nad Czernicą. Cieszymy się bardzo z tych osób, które po raz pierwszy zechciały odpowiedzieć na apel i oddać cząstkę siebie. Także tej niedzieli była taka jedna osoba – mówi Lidia Bojar-Birosz, prezes OSP w Czarnem.

Pani prezes może być dumna ze swoich strażaków. Jednostka z Czarnego zwyciężyła po raz drugi z rzędu w programie „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” w woj. pomorskim. Niemały wkład w tym osiągnięciu ma strażackie małżeństwo Mirosława i Magdaleny Zasuwy z Krzemieniewa, który w programie zdobywają także nagrody indywidualne.

- To niezwykle skromni ludzie, gotowi pomagać innym. Organizują przyjazdu krwiobusa, przeprowadzają dni dawcy szpiku. W ten sposób pomagają ludziom, których nie znają, bo przecież nie wiemy do kogo trafi ten cenny i niezastąpiony dar – chwali prezes Bojar-Birosz. Sama także jest krwiodawcą i potencjalnym dawcą szpiku, podobnie, jak wielu jej kolegów i koleżanek z remizy.

- Takie działania są istotną częścią funkcjonowania jednostki. Także dlatego, że jako dorośli dajemy przykład najmłodszym druhom z dziecięcej drużyny. Mam nadzieję, że będą brali z nas przykład – dodaje prezes czarneńskiego OSP.

Krwiobus przy remizie w Czarnem pojawi się w tym roku jeszcze dwukrotnie: 6 października i 1 grudnia.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama