Nowy numer 43/2020 Archiwum

Młodzi maltańczycy opiekowali się chorymi w hospicjum w Darłowie

Na kilka godzin zawitali tu uczestnicy międzynarodowego obozu letniego MYIC. Umyli okna, przycięli krzewy, a przede wszystkim okazali serce chorym.

Od 14 do 21 sierpnia w Jarosławcu w ośrodku Barka odbywa się pierwszy międzynarodowy obóz młodych wolontariuszy maltańskich (Malteser Youth International Camp – MYIC).

Przybyli na niego wolontariusze z 7 krajów. Prócz Polaków są tu młodzi z Czech, Ukrainy, Albanii, Niemiec, Litwy i Rumunii. Jednoczy ich hasło: "Share, Learn, Activate” (dziel się, ucz się, uaktywnij się). W czasie obozu wymieniają się oni doświadczeniem, dobrymi praktykami i zdobywają nowe umiejętności.

Niektóre z nich wolontariusze mają okazję zdobyć podczas pobytu nad polskim morzem. 17 sierpnia kilkanaście osób przybyło do Hospicjum Caritas im. bp. Czesława Domina w Darłowie. – Przez kilka godzin pomagali nam w pracach ogrodniczych i myciu okien, przewieźli chorych na łóżkach do kaplicy na Mszę św. – opowiada s. Nikodema Rewa, koordynator wolontariatu w darłowskim hospicjum. Jak dodaje, to spotkanie zostało zaplanowane zimą, a młodzi stanęli na wysokości zadania: wykazali się niemałymi umiejętnościami. – Ta młodzież zdobywa doświadczenie w pracy z chorymi w swoich krajach, gdzie, jak wiem, aktywnie się udziela – mówi siostra.

Młodzi maltańczycy opiekowali się chorymi w hospicjum w Darłowie   Młodzi zajmowali się ogrodem... Archiwum hospicjum w Darłowie

Siostra Nikodema podkreśla, że Boże dary złożone w ludziach uaktywniają się zawsze podczas służby drugiemu. – Ta akcja właśnie to pokazuje: że młodzi ludzie mają w sobie mnóstwo dobra i wrażliwości – podsumowuje akcję. – Tutaj konkretnie widzimy to, jak ich serca, poruszone miłością, owocują konkretnymi czynami i służbą.

Obóz w Jarosławcu to pierwsze duże przedsięwzięcie Młodzieżowej Sieci Maltańskiej (Malteser Youth International Network – MYIN), która powstała ponad dwa lata temu z inicjatywy Komitetu Sterującego Krajów Środkowej i Wschodniej Europy zrzeszającego fundacje maltańskie z różnych krajów.

Młodzi maltańczycy opiekowali się chorymi w hospicjum w Darłowie   ...i przycinali krzewy. Archiwum hospicjum w Darłowie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama