W uroczystości przy pomniku Martyrologii Narodu Polskiego uczestniczył bp Krzysztof Zadarko.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.
80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Koszalinie - hymn.Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zabrał głos przed modlitwą za poległych w czasie wojny i o pokój na świecie.
- Jesteśmy tu nie tylko po to, żeby wspominać i oddać hołd poległym w czasie wojny oraz ich rodzinom, które przez lata nosiły jej skutki. Jesteśmy tutaj również po to, żeby się modlić tak, jak czyniono to w pierwszych dniach wojny i po niej, za każdym razem, kiedy wspominano 1 września. Ale do naszej modlitwy dołączamy też myśl, co dalej - powiedział biskup.
Hierarcha przypomniał przesłanie specjalnego listu biskupów polskich i niemieckich z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 60. rocznicy słynnego listu episkopatu polskiego do episkopatu niemieckiego, w którym padło zdanie: "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie".
- List ten stał się na całym świecie inspiracją do budowania wspólnej przyszłości stron, ludzi, krajów, wspólnot, które zostały skonfrontowane przez wojnę. Dlatego do dzisiejszej uroczystości powinniśmy dołączyć też myśl o tym, co dalej, jak budować naszą przyszłość oprócz koniecznych i obowiązkowych wspomnień - mówił biskup.
Jak przypomniał bp Zadarko, w obecnym liście episkopatów mowa jest m.in. o konieczności czerpania ze zbiorowej pamięci przeszłości, która jest obciążona przemocą i niesprawiedliwością, ale również z pamięci o dodających odwagi świadectwach człowieczeństwa. Tam, jak piszą biskupi, mamy szukać inspiracji do wspólnych działań na rzecz pokoju.
- Chcemy dołączyć się do tej zachęty i w modlitwie prosić, abyśmy dotychczasowe dzieło pojednania polsko-niemieckiego potrafili mądrze kontynuować; abyśmy potrafili nie tylko w życiu osobistym, ale także wspólnotowym, z szacunkiem do tego co się wydarzyło, z pamięcią i hołdem wobec ofiar umieli konstruować naszą wspólną przyszłość - powiedział biskup.
Podczas uroczystości głos zabrali także przedstawiciele władz i kombatantów. Poszczególne delegacje złożyły wieńce. Odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową na cześć poległych w czasie wojny. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także przesłania biskupa polowego Józefa Guzdka.
80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Koszalinie - salwa honorowa.