Nowy numer 29/2021 Archiwum

Panowie, jesteśmy powołani do wielkich rzeczy

Adam Woronowicz zachęcał mężczyzn we franciszkańskiej pustelni do odważnej walki o sprawy najważniejsze.

Znany aktor był gościem pierwszego po wakacyjnej przerwie męskiego spotkania na Świętej Górze Polanowskiej. – Jest czwartek, przed 19.00. Czy w całej Holandii jest kościół, który zgromadził dzisiaj 90 mężczyzn na Eucharystii? A we Francji, w Belgii, w Niemczech? Być może zostaliśmy ostatni. Ale to nie jest beznadziejna walka. Ostateczne zwycięstwo należy do Boga. Kwestia ofiar to zupełnie inna sprawa. Żadna ze stron nie bierze jeńców. To walka na śmierć i życie. To walka o twoją rodzinę, o twoją godność, o twoją duszę – przekonywał aktor. – Możesz dostać wszystko, całą rezerwę Banku Federalnego Stanów Zjednoczonych, tylko daj duszę. Zatracamy się w pracy, w uzależnieniach. Facet znajdzie sobie życie na pełnej petardzie. Ale takie życie nas kompletnie nie zaspokoi, będzie ciągłym głodem. Zaspokoić może nas tylko i wyłącznie Bóg − mówił A. Woronowicz.

Z tej śmierci nasza wolność

Opowiadał zgromadzonym we franciszkańskiej pustelni mężczyznom o pracy nad filmem, który miał znaczenie nie tylko dla jego kariery, ale i życia. A także o relacji z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Przygotowując się do roli kapelana Solidarności, spotykał się z matką zamordowanego kapłana, poznał także wstrząsającą dokumentację. – Lekarz przeprowadzający sekcję zwłok powiedział, że widział wiele ciał po różnych wypadkach, ale tak odbitych organów wewnętrznych nie widział u nikogo. Jest w filmie scena, w której ks. Jerzy jest krępowany. Kaskaderzy zakładali mi ten nylonowy sznurek, taki jak do wieszania bielizny. Najpierw krępowali nogi, do których był przywiązany worek z kamieniami, potem pętla szła przez ręce, zaciskała się na gardle. Musiałem się wyginać, żeby nie być podduszanym. Każdy ruch powodował ucisk. Pomyślałem: „to musiało naprawdę boleć” – opowiada aktor. − Był bardzo skatowany. Pozwolono mi zobaczyć zdjęcia Służby Bezpieczeństwa. Miał ogromną liczbę ran zewnętrznych, ponadrywane płatki uszu. Potwornie zgniecione genitalia. Z tej śmierci narodziła się nasza wolność – nie ma wątpliwości.

Wbrew wszystkiemu

Jedną z trudniejszych była scena, w której ks. Jerzy odprawia nabożeństwo różańcowe w Bydgoszczy, na kilka godzin przed śmiercią. – Powiedział wtedy te słowa: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Mieliśmy przygotowane w zakrystii szaty liturgiczne. Proboszcz powiedział, że absolutnie nie zgadza się, żeby ich użyć. Poszedł do kaplicy pamięci ks. Jerzego, wziął ornat, który on miał na sobie tamtego pamiętnego piątku, i powiedział, że chce, żebym go włożył. Nie wiedziałem, co zrobić. Nasz ksiądz konsultant mówi: „wkładaj”. Ubierając się w te szaty, odmówiłem modlitwy, które kapłani wypowiadają przy zakładaniu poszczególnych części stroju liturgicznego, i wtedy uświadomiłem sobie, że każdy ksiądz wychodzi w tym momencie na Golgotę jak Chrystus – za swój lud. Tak jak wy każdego dnia martwicie się o swoje rodziny, wkurzacie się, troszczycie, żeby było, żeby starczyło… znaczy umieracie. Oni też umierają, wychodzą na Golgotę i umierają za nas – zapewniał, dodając: − Wbrew wszystkiemu, co się słyszy, kapłaństwo jest święte. Nie mówię o ludziach, ale o darze. Tak jak małżeństwo jest święte.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama