Koszalińsko-Kołobrzeski

Europejskie Dni Camino de Santiago w Koszalinie

Wśród wydarzeń zaplanowanych w różnych miejscach w Polsce i w Europie znalazła się także propozycja koszalińska.

Koszalin włączył się w wydarzenia z racji swojego położenia na Pomorskiej Drodze św. Jakuba. Od kilku lat w różnych miejscach, także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zaczęły pojawiać się charakterystyczne muszelki nawiązujące do średniowiecznej tradycji pielgrzymowania.

Nie brakuje pielgrzymów, którzy w duchu Camino przemierzają pomorskie drogi, odwiedzając dawne miejsca pielgrzymkowe, jak choćby Górę Chełmską czy kościół w Osiekach.

Grupa osób, którym bliska jest idea pielgrzymowania Drogą św. Jakuba, zebrała się 19 października przy katedrze, aby następnie wspólnie odwiedzić miejsca związane ze średniowieczną historią miasta.

- Ta droga ma nam przypomnieć miejsca z głębokiego średniowiecza, które pamiętają obecność pielgrzymów jakubowych. Idziemy trasą, która pomiędzy symbolami i zabytkami uzmysławia nam, że mówiąc o Pomorskiej Drodze św. Jakuba my nie wymyślamy jakiejś nowej atrakcji turystycznej - mówi ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii katedralnej, inicjator wielu projektów związanych z Pomorską Drogą św. Jakuba.

Uczestnicy wydarzenia przeszli z katedry w kierunku kaplicy św. Gertrudy. Następnie minęli plac, na którym znajdowała się niegdyś kaplica Ducha Świętego, aby dojść do dawnego kościoła klasztornego sióstr cysterek, w którym dzisiaj znajduje się cerkiew prawosławna.

Doszli następnie do umieszczonej na podgrodziu muszli jakubowej. - Stąd ulicą Młyńską prowadzi szlak w kierunku Góry Chełmskiej. Po drodze, mniej więcej na wysokości Domu Miłosierdzia, znajdowała się kiedyś kaplica św. Jakuba - tego Jakuba - przypomina ks. Romanik.

Po południu w ramach koszalińskiej części Europejskich Dni Camino de Santiago odbyła się jeszcze pielgrzymka Szlakiem Korony Gotyku Jamneńskiego.

- Ta nazwa zaczyna się powoli upowszechniać. Chodzi o kościoły wokół jeziora Jamno, a także dwie ruiny: na Górze Chełmskiej i w Strzeżenicach k. Mielna. Miejscowości, w których znajdują się kościoły, które dziś odwiedzamy to: Sianów, Sucha Koszalińska, Iwięcino, Osieki, Mielno i Jamno.

W ramach Europejskich Dni Camino de Santiago w różnych miejscach w Europie, przez które przebiega Droga św. Jakuba, odbywają się wydarzenia związane z tym światowym fenomenem. Inicjatorem obchodów jest Europejska Federacja Dróg Św. Jakuba z siedzibą w Puy- en-velay (Francja).

Organizatorzy chcą w ten sposób ukazać i podkreślić paneuropejski charakter Camino de Santiago, pozwalając mieszkańcom różnych miast i miasteczek odkryć ścisły (często niezauważalny) związek pomiędzy głównymi zabytkami, a Szlakiem  św. Jakuba oraz w jaki sposób łączy je międzynarodowa sieć o długiej historii i głębokim znaczeniu europejskim. Wydarzenia organizowane są jednocześnie w Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Francji oraz Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..