Nowy numer 29/2021 Archiwum

Nagroda im. kard. nominata Ignacego Jeża to dla nas zobowiązanie

Dziękujemy kapitule nagrody za dostrzeżenie nas, czytelnikom za wspólne wędrowanie w poszukiwaniu prawdy, redaktorowi Piotrowi Kobalczykowi za inspirującą laudację podczas uroczystej gali.

Zdajemy sobie sprawę, że Nagroda im. kard. nominata Ignacego Jeża, którą otrzymaliśmy 20 października jest uznaniem dla wszystkich, którzy przez ostatnie 25 lat tworzyli koszalińską redakcję "Gościa Niedzielnego".

Mamy nadzieję, że poprzedni kierownicy oraz dziennikarze i współpracownicy czują się nagrodzeni. "Gość Koszalińsko-Kołobrzeski" jest wspólnym dziełem wszystkich obecnych i poprzednich pracowników oraz czytelników.

Dla nas, którzy obecnie tworzymy gościową redakcję, słowa laudacji, które podczas gali wygłosił red. Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy Polskiego Radia Koszalin, są ambitnym wyzwaniem na przyszłość. Mówią też wiele o tym, czym są i czym powinny być współczesne media - także te katolickie.

Poniżej przytaczamy kilka fragmentów wypowiedzi red. Kobalczyka.

"Nie potrzeba szczególnej analizy łamów, aby dostrzec, że nasz »Gość Niedzielny« nie walczy, nie wyklucza, nie stygmatyzuje. Przeciwnie, nie ustępując ani na krok od katolickich wartości i nauczania Kościoła, pyta, rozmawia, wskazuje alternatywę, skłania - nie zmusza - do myślenia. Robi to z szacunkiem do ludzi, ich poglądów, spojrzeń, sposobu widzenia świata".

"Gość Niedzielny przeczy stereotypom, że wybór drogi jaką proponuje, to postulat rezygnacji z życia nowoczesnych ludzi w nowoczesnym świecie.

"Nasz »Gość Niedzielny«, jako część projektu ogólnopolskiego, to strażnik tego co święte, ale otwarty na świat. Jego głos nie wydobywa się zza jakiejś niewidzialnej medialnej kurtyny, ponieważ to pismo katolickie, czyli aktywne w ramach swoich społeczności".

"Gdy czytam »Gościa Niedzielnego«, jego katolickość wypływa nie z zerojedynkowych tez, czy rewolucyjnych antytez, tylko tkwi nienachalnie w międzywierszach, spacjach, po przecinku, przed kropką, za znakiem zapytania".

"Przyzwyczailiśmy się do tego, że patrząc na media, mainstream kojarzy nam się z pewnymi kręgami, które za mainstream się uważają. Było tak co najmniej przez ostatnie dwie dekady. Dzisiaj nie jest to już mainstream rzeczywisty, tylko wykreowany. Moim zdaniem »Gość Niedzielny« już od dawna jest w rzeczywistym medialnym mainstreamie. Nie wyobrażam sobie, żeby na antenie naszego radia punkt widzenia dziennikarzy »Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego« nie był istotnym elementem dyskursu publicznego".

"»Gość Niedzielny« to prawda przez ludzką historię, myśl przez mądre pytania, otucha przez współczucie, radę i pomoc, dotarcie przez szacunek".

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi red. Kobalczyka w całości (po kliknięciu "play" odtwarzanie rozpocznie się od laudacji).

Gala wręczenia Nagrody im. ks. kard. nom. Ignacego Jeża 2019.
Dobre Media Nowej Ewangelizacji
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama