Nowy numer 20/2024 Archiwum

Zakończenie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Ksiądz z Ugandy w Szczecinku

Ks. David Okullu z Ugandy już po raz 3. gościł w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tym razem przyjechał do parafii Mariackiej w Szczecinku.

Ksiądz Okullu na co dzień pracuje w archidiecezji Gulu w północnej Ugandzie. Jest to teren wyniszczony trwającą tam 23 lata wojną, która ostatecznie zakończyła się dopiero 12 lat temu.

Oprócz biedy materialnej i duchowej, miejscowa ludność zmaga się także z brakiem wody pitnej. Założona przez ks. Okullu Organizacja Solidarności dla Rozwoju Obszarów Wiejskich (SORUDEO) zajmuje się m.in. budowaniem studni głębinowych. Wspiera także projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Ks. David Okullu przez całą niedzielę 27 października głosił słowo Boże w parafii Mariackiej w Szczecinku. Opowiadał także o realiach pracy duszpasterskiej w Ugandzie, a także zbierał ofiary na budowę kolejnej studni.

Zakończenie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Ksiądz z Ugandy w Szczecinku   Ks. David Okullu w Szczecinku. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Każde ze swoich kazań kończył pieśnią maryjną wykonaną w języku luo, którego używa ludność w archidiecezji Gulu.

Ks. David Okullu - pieśń maryjna w języku luo.
Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Przekład słów pieśni: "Maryjo, biegnę do Ciebie, Ty jesteś moją pomocą, Ty dajesz mi odwagę. Chcę pozostać z Tobą przez całe moje życie. Kiedy przychodzą trudności, przychodzę do Ciebie, szukając pomocy, a Ty wstawiasz się za mną. Twoje wstawiennictwo jest zawsze skuteczne. Jestem odważny w mojej wierze, dzięki Tobie".

Dzięki jego poprzednim wizytom w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie i w parafii pw. św. Marcina w Kołobrzegu), udało się wybudować 2 studnie. Każda z nich będzie funkcjonowała przynajmniej przez 50 lat, zaopatrując w czystą wodę do 2 tys. osób.

Razem z ks. Okullu do Szczecinka przyjechał red. Krzysztof Błażyca, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", fotoreporter, autor wielu publikacji o Afryce. Jest on prezesem fundacji "Razem dla Afryki", która wspiera katolików m.in. w Ugandzie.

Zakończenie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Ksiądz z Ugandy w Szczecinku   Ks. David Okullu i red. Krzysztof Błażyca w Szczecinku. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Niedziele misyjne z ks. Okullu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od trzech lat współorganizuje koszalińska redakcja "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy