Koszalińsko-Kołobrzeski

Iskierka pamięci. Rycerze naprawią zniszczone nagrobki

Parafianie zakupili cegiełki, z których dochód posłuży na odnowienie zniszczonych upływem czasu nagrobków dzieci. Rycerze Kolumba jeszcze w tym roku zabiorą się do pracy.

Rycerze Kolumba działający przy parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie przygotowali 1500 zniczy jako cegiełki w akcji "Iskierka pamięci". W ostatnią niedzielę października rozprowadzali je przed swoją świątynią, a zebrane pieniądze zamierzają przeznaczyć na zakup materiałów potrzebnych do odnowienia zniszczonych nagrobków na cmentarzu komunalnym.

– Pomysł narodził się niedawno, gdy jeden z naszych braci rycerzy opowiedział, jak zabolał go widok zaniedbanych i zapomnianych grobów na cmentarzu, zwłaszcza grobów dzieci – mówi Bartosz Ilecki, wielki rycerz koszalińskiej rady. – Równolegle takim samym spostrzeżeniem podzielił się z parafianami podczas niedzielnej Mszy św. nasz proboszcz ks. Andrzej Hryckowian. Nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba coś z tym zrobić. Postanowiliśmy uratować te groby.

Działanie ma polegać na renowacji nagrobków, wymianie ich uszkodzonych części, krzyży, tabliczek. A także postawieniu nowych krzyży tam, gdzie będzie taka potrzeba.

Parafianie kościoła św. Wojciecha hojnie odpowiedzieli na akcję Rycerzy Kolumba. Jako cegiełkę otrzymywali w zamian znicze oklejone nalepką z logo "Iskierki pamięci".

– Nie chodzi o same pieniądze, bo moglibyśmy zrobić tylko kwestę do puszek i na tym skończyć – wyjaśnia B. Ilecki. – Nam chodzi również o zaszczepienie w ludziach troskliwej pamięci o zmarłych. Dlatego wręczamy ludziom lampion, by go zanieśli na te zapomniane groby oraz zapraszamy ich do akcji ich renowacji. Już otrzymaliśmy deklaracje takiego czynnego zaangażowania.

Rycerze Kolumba zaczęli "Iskierkę pamięci" od swojej parafii, ale planują w przyszłości rozszerzyć ją na cały Koszalin, a nawet kraj. – Takich zniszczonych grobów na naszym cmentarzu jest ponad trzysta, wszystkich na pewno od razu nie uda nam się odnowić. Ale nie kończymy akcji w tym sezonie, chcemy ją kontynuować w kolejnych latach, a nawet przeprowadzić w skali ogólnopolskiej – dodał koszaliński rycerz.

Wystawa z galerią zdjęć zaniedbanych nagrobków towarzyszyła niedzielnej kweście. Kolejna jest planowana już po zakończeniu renowacji. Osoby, które chciałyby wspomóc "Iskierkę pamięci" finansowo, mogą składać datki na konto "Fundacja Miłości".

Iskierka pamięci. Rycerze naprawią zniszczone nagrobki   Jako ludzie wiary Rycerze Kolumba zobowiązani są do zmieniania świata poprzez pomoc innym, a w szczególności ubogim. Bartosz Ilecki

Rycerze Kolumba są największym, ponad 2-milionowym zakonem męskim na świecie. Służą w duchu braterstwa i miłosierdzia swoim bliźnim, rodzinom oraz Kościołowi. Stają w obronie wartości chrześcijańskich i ludzkiego życia. Zakon powstał w 1882 r. w Stanach Zjednoczonych. Założycielem był skromny ksiądz Michael J. McGivney. W Koszalinie Rycerze Kolumba działają od maja 2012 roku przy parafii św. Wojciecha. Rada ta liczy 30 mężczyzn, także spoza tej parafii. Spotykają się w Sali Rycerskiej św. Marcina (wejście przy kaplicy od strony parkingu) w 2. i 4. środę miesiąca i zaczynają Mszą św. o godz.18.  W każdą 1. niedzielę miesiąca o godzinie 12 odprawiana jest "rycerska" Msza św. Więcej informacji o zakonie na stronie parafii Św. Wojciecha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..