Krzyż od lat peregrynuje po całej Polsce. Obecnie znajduje się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Czuwanie odbędzie się 20 listopada w kaplicy CEF w Koszalinie.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest dziełem Ruchu Światło-Życie i w tym roku świętuje 40-lecie istnienia. Jej celem jest walka o trzeźwość człowieka poprzez modlitwę i dobrowolnie podjętą całkowitą abstynencję od alkoholu.
Peregrynująca ikona krzyża KWC powstała w roku 2001. Ma gromadzić na modlitwie ludzi zatroskanych o wewnętrzne wyzwolenie człowieka doświadczającego coraz większych uzależnień. Od 2001 roku przy Krzyżu modliły się wspólnoty parafialne i oazowe w kilku diecezjach w Polsce oraz w USA.
Czuwanie przy tym Krzyżu odbędzie się w środę 20 listopada w godzinach 17.30-19.30 w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie. W jego programie będzie nabożeństwo Drogi krzyżowej i Eucharystia.
Na czuwanie zaproszeni są nie tylko członkowie KWC, ale także inne osoby zaangażowane w ruchy abstynenckie oraz ci, którzy poprzez modlitwę chcą wypraszać u Boga uwolnienie od uzależnień dla swoich bliskich.
Czuwanie organizuje rejon koszaliński Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Podobne spotkanie odbędą się też w innych miejscach diecezji.
Krzyż Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest ikoną inspirowaną krzyżem z kościoła św. Damiana pod Asyżem. Zwany on jest również krzyżem św. Franciszka. Podczas wpatrywania się w krzyż św. Franciszek usłyszał słowa Pana Jezusa: "Franciszku idź i odbuduj mój dom, który jak widzisz popada w ruinę". Początkowo św. Franciszek skoncentrował się na odbudowie kościółka św. Damiana. Później zrozumiał, że chodzi o odnowę Kościoła jako wspólnoty ludu Bożego. Podobne zadanie postawił Krucjacie Wyzwolenia Człowieka jej założyciel - sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Krzyż KWC oprócz inspiracji płynącej z krzyża franciszkańskiego nawiązuje także do witraża z kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku, gdzie rodziła się Krucjata.