Ubodzy Koszalina spotkają się na posiłku z biskupem, wierni wypełnią produktami "torby miłosierdzia", Centrum Kryzysowe zaprosi na dzień otwarty, a świetlica seniora na otwarty tydzień.
15 listopada w Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca obchodów Światowego Dnia Ubogich. Wzięli w niej udział biskup diecezjalny Edward Dajczak, ks. Tomasz Roda – dyrektor Caritas diecezji, oraz ks. Radosław Siwiński – dyrektor Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. Swoim doświadczeniem posługi wobec ubogich podzielili się s. Agnieszka Gąsiorowska, pallotynka, dyrektor DPS w Bobolicach, s. Barbara Wilkowska ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej – kierownik DSM w Koszalinie, oraz brat Józef ze Wspólnoty Braci Miłosiernego Pana.
Biskup Dajczak przyznał, że żyjąc w świecie zachodnim, żyjemy w miejscu, gdzie ubóstwo nie jest tak widoczne, ale wskazał, że nie można przeoczyć tego, że gdzieś na opłotkach tej rzeczywistości wciąż żyją ludzie, gdzie ono istnieje i dotyka konkretne osoby.
Odnosząc się do słów papieża Franciszka o dobrobycie, który znieczula współczesne społeczeństwa, biskup Dajczak zarazem pokazał, że nie tylko ubóstwo materialne jest wyzwaniem dla chrześcijan. – Istnieją jeszcze ludzie cierpiący z powodu ubóstwa, którego na zewnątrz trudno się dopatrzeć. To może być krzyk osoby odartej z relacji międzyludzkiej, na przykład z przyjaźni. To może być brak prawdziwego domu, brak człowieka obok, który jest bliski – mówił biskup. – Ta rzeczywistość ubóstwa jest wieloraka i chcemy się w tym kierunku mobilizować. W naszym działaniu to wszystko jest przynajmniej próbą pomocy jak największej ilości osób. I to jest właśnie Dzień Ubogiego.
Obchody tego dnia, przypadające w niedzielę 17 listopada, zainauguruje spotkanie dla ubogich mieszkańców miasta w Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. Rozpocznie je o godz. 10 Msza św. w kaplicy, którą odprawi biskup Dajczak, zaś po liturgii spotka się on z ubogimi na wspólnym posiłku.
W obchody Światowego Dnia Ubogich włącza się również diecezjalna Caritas. W wielu parafiach diecezji podjęta zostanie z tej okazji akcja charytatywna pn. "Torba miłosierdzia", do której mogą włączyć się wszyscy wierni. Akcja polega na pobraniu torby zakupowej w parafii i wypełnieniu jej żywnością o długim terminie ważności oraz środkami czystości. Produkty z "Toreb miłosierdzia" dostarczonych ponownie do parafii trafią do najuboższych. Caritas przygotowała w tym roku ponad 2 tys. toreb, które znajdą się w kilkudziesięciu parafiach w diecezji. Można je również zamawiać w sekretariacie Caritas diecezji.
"Torba miłosierdzia" to akcja, w którą może włączyć się każdy. Katarzyna Matejek /Foto GośćJak przypomina ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, ubóstwo dotyka człowieka nie tylko w wymiarze materialnym. Dlatego w niedzielę 17 listopada w Centrum Kryzysowym dla Kobiet przy ul. Harcerskiej 17 odbędzie się dzień otwarty. Do prowadzonej przez Caritas placówki, w godz. 11-16, zaproszone są kobiety przeżywające kryzys, doświadczające przemocy domowej, samotne matki, które potrzebują pomocy. Caritas zaprasza panie na wspólny obiad, kawę i ciasto oraz rozmowę.
Przez cały następny tydzień, czyli od 18 do 22 listopada Caritas zaprasza także seniorów do dziennej świetlicy przy ul. bp. Domina. Wszystkie osoby starsze, które potrzebują różnego rodzaju wsparcia, np. usług opiekuńczych, zaproszone są do świetlicy w godzinach 9-14.