Warto go zapalić nie tylko w listopadzie. To kolejny etap projektu poświęconego wałeckiej nekropolii – jednemu z największych w Polsce cmentarzy wojennych.
Oficjalnie podaje się, iż spoczywa tu 4390 polskich i 1638 radzieckich żołnierzy poległych w 1945 r. Dzięki specjalnej aplikacji można im zapalić wirtualny znicz, a także odbyć spacer po cmentarzu i poznać jego historię.
- Ten pomysł chodził mi po głowie od dawna. Czasami zgłaszali się do muzeum członkowie rodzin w poszukiwaniu informacji o swoim ojcu czy dziadku, o miejscu, w którym zginął, o walkach, w których brał udział. Pomyślałam, że byłoby świetnie, gdyby ktoś, kto dzwoni z drugiego końca Polski, a nawet z drugiej półkuli, mógł na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym jest pochowana bliska osoba. Tak się narodziła idea wirtualnego spaceru po cmentarzu. Było to więc przede wszystkim z myślą o rodzinach poległych – tłumaczy Beata Stankiewicz z Muzeum Ziemi Wałeckiej.
Na stronie www.cmentarz-wojenny.pl można odbyć wirtualny spacer, obejrzeć mapy miejsc, na których zginęli spoczywający na wałeckiej nekropolii żołnierze oraz rozmieszczenie pamiątkowych głazów, tablic i innych sposobów upamiętnienia miejsc walki. Najważniejszym elementem jest jednak lista nazwisk.
- Ta baza wciąż nie jest zamknięta. Cały czas gromadzimy informacje o spoczywających na cmentarzu. Szukamy ich w archiwach, ale i we wspomnieniach rodzin. Otrzymujemy listy, wspomnienia, fotografie. To niezwykle wzruszające kontakty. Liczę na to, że będą się z nami kontaktować kolejne osoby, które pomogą nam uzupełnić informacje – mówi B. Stankiewicz.
Celem projektu jest stworzenie kompendium wiedzy o cmentarzu i pochowanych na nim żołnierzach, poległych w rejonie Wału Pomorskiego.
- Istotne jest też zachęcenie do opieki nad tym miejscem różnych grup, zwłaszcza młodzieży, a także zainteresowanie jak największej liczby osób historią poległych bohaterów i walk, w których brali udział oraz historią samego cmentarza. Chcemy dotrzeć do kolejnych środowisk w Wałczu i okolicach, kolejnych rodzin spoczywających tam żołnierzy oraz do maksymalnej ilości osób w Polsce i na świecie z przekazem dotyczącym bohaterów 1945 r. – dodaje muzealniczka.
Zapoczątkowane w 2017 r. przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Decyzję o powstaniu nekropolii władze miasta Wałcza podjęły w połowie 1949 r., uznając, iż konieczne jest zgromadzenie w jednym miejscu polskich i radzieckich żołnierzy poległych na terenie powiatu wałeckiego w II wojnie światowej. Ekshumacji dokonano w wielu miejscach regionu. Oficjalne otwarcie cmentarza miało miejsce dopiero w 1962 r.
Podaje się, iż spoczywa tu 4390 polskich i 1638 radzieckich żołnierzy poległych w 1945 r., jednak zdaniem Mariana Wiatra, który od lat bada historię tego cmentarza, występują dość znaczne rozbieżności, co do ilości pochowanych tam ciał. Dziś, ponad pół wieku od założenia cmentarza, jest niemożliwe ustalenie dokładnej liczby spoczywających żołnierzy. Tym bardziej, iż miejsce spoczynku znaleźli tu nie tylko żołnierze polegli w działaniach wojennych, wypadkach w czasie powojennym, ale i robotnicy przymusowi oraz członkowie ich rodzin, zmarli w niewoli niemieckiej w latach 1939 –