Nowy numer 38/2021 Archiwum

Ekologiczne nawrócenie. Warsztaty "Laudato Si’" w Kołobrzegu

Młodzi wolontariusze Caritas uczyli się, czym jest katolicka myśl ekologiczna i jak wdrożyć ją w konkretne działania lokalne.

Na przełomie listopada i grudnia warsztaty Laudato Si’ skupiły ponad trzydzieścioro młodzieży Young Caritas (głównie ósmoklasistów) w ośrodku rekolekcyjnym w Kołobrzegu.

– Zależy nam, żeby ideę zawartą w encyklice papieża Franciszka "Laudato Si’" nie tylko przekazać młodzieży, ale nauczyć ją kreatywnie działać w kierunku ochrony ich lokalnego środowiska – wyjaśnia sens pierwszych warsztatów "Laudato Si’" w diecezji Malwina Giełdon, animator diecezjalny projektu "Laudato Si’". – Chcemy pomóc młodzieży włączyć myślenie, że ekologia integralna jest nie tylko wartością uniwersalną, ale wypływa również z wiary katolickiej. Myślenie o naszej planecie, czy jak nazywał ją św. Franciszek – o ziemi naszej siostrze – powinno cechować także katolików.

Projekt Laudato Si’ realizowany jest w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej od września. Do tej pory odbyły się spotkania w mniejszych grupach z wolontariuszami Caritas w Sławnie i Sławoborzu.

Podczas warsztatów młodzi rozmawiali o tym, jak rozumieją pojęcie ekologii. Wspierali się fragmentami Pisma św., nauki społecznej Kościoła oraz przykładami świętych. Pomagał im w tym o. Rafał Dudek OSB ze Starego Krakowa oraz Andrzej Grupa- animator krajowy projektu Laudato Si’ .

Benedyktyn wyjaśnił młodym, jak wpisać ekologię w wiarę katolicką, troszcząc się o stworzenie i dbając o otaczający świat.

Ekologiczne nawrócenie. Warsztaty "Laudato Si’" w Kołobrzegu   Część warsztatów przeprowadził Andrzej Grupa – animator krajowy projektu "Laudato Si’". Archiwum Caritas

Młodzi ekolodzy pracowali też w oparciu o scenariusze sytuacji, jakie mogą spotkać w swojej miejscowości. Nadto uczyli się rozmawiać z osobami, które nie widzą i nie chcą widzieć otaczających ich problemów związanych z ochroną środowiska. I nie tylko rozmawiać, ale i propagować idee ekologicznego nawrócenia za pomocą mediów społecznościowych.

Młode pokolenie lepiej niż starsze reaguje na idee związane z ekologią. – Młodzi wykazują w tym kierunku więcej entuzjazmu i chęci, o czym może świadczyć fakt, że od momentu otwarcia zapisów na nasze warsztaty lista zapełniła się w ciągu zaledwie dwóch dni – wyjaśnia Malwina Giełdon. Jak dodaje młodzież cechuje też pewna słabość w tym zakresie. – To czasem brak warsztatu, albo w ogóle siły przebicia, zwłaszcza gdy działania wymagają jakichś decyzji ze strony dorosłych, np. rezygnacji palenia w piecach grzewczych nieekologicznym opałem. To także problem biurokracji, z którą młodzi ludzie się zderzają i to ich zniechęca. Jeśli jednak tego nie przekroczą, to ich pomysły zostaną na poziomie teorii. Dlatego formujemy ich, by potrafili wcielić je w życie.

Jednym ze sposobów uruchomienia potencjału młodych podczas warsztatów w Kołobrzegu była niedzielna wyprawa na ulice miasta, gdzie młodzi starali się zauważyć dobre i złe praktyki ekologiczne na terenie Kołobrzegu. Podczas spaceru młodzi stworzyli materiał filmowy zawierający sondę uliczną z mieszkańcami i turystami.

– Chcemy, by młodzież rozejrzała się po swojej okolicy, w swojej miejscowości i najpierw nauczyła się ocenić czego brakuje w kwestii ekologii, co należałoby by zmienić – mówi Malwina Giełdon o takich sprawach jak nadwyżka odpadów, nadprodukcja żywności i marnowanie jej.

Young Caritas skupia młodzież zainteresowaną wolontariatem, ale niekoniecznie zrzeszoną w Szkolnych Kołach Caritas, by formować ją w kierunku kreatywnej pracy w grupie. W tym sensie projekt "Laudato Si’" jest skierowany nie tylko do SKC, ale w ogóle do młodzieży szkolnej. Caritas jest zainteresowana przeprowadzeniem warsztatów "Laudato Si’" w tych środowiskach, zwłaszcza tam, gdzie do współpracy chętni są nauczyciele katechezy i nauk przyrodniczych.

Projekt "Laudato Si’" zawiera prócz aspektu ekologicznego także społeczny, np. otwarcie na dialog międzypokoleniowy.

Ekologiczne nawrócenie. Warsztaty "Laudato Si’" w Kołobrzegu  

11 stycznia w koszalińskiej siedzibie Caritas odbędzie się spotkanie robocze Young Caritas, podczas którego młodzi będą mówić o tym, jakie działania chcieliby podjąć w swoich miejscowościach. W dalszym czasie planowane są rekolekcje ukierunkowane na temat ekologicznego nawrócenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama