Nowy numer 09/2020 Archiwum

Wychowanie, edukacja, duszpasterstwo – jak dotrzeć do młodych?

Co robić, żeby nauczanie religii było skuteczne i gdzie szukać nowych perspektyw pastoralnych – m.in. o tym rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Katedrę Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy konferencji nie tylko słuchali, ale też praktykowali. Przekonali się na przykład, że każdy z nich umie rysować – przynajmniej w stopniu pozwalającym na wykorzystywanie w pracy sketchnotingu, czyli notowania graficznego, do czego zachęcała dr Danuta Kitowska z UAM w Pile. – Jezus, przemawiając do ludzi, wykorzystywał ich wrażliwość, mówił im o ich życiu. Dzisiaj pewnie większość z nas nie ma do czynienia z wypasem owiec. Ale możemy wykorzystywać metodę Jezusa: szukać takiego przekazu Ewangelii, który pozwoli odbiorcom poczuć, że to dotyczy ich życia, że ciągle jest aktualne, że to jego historia – zauważa ks. dr Remigiusz Szauer, drugi z organizatorów konferencji.

Wartości z Ewangelii

– Dynamika zmian jest czymś naturalnym i jeżeli chcemy przekazać to, co mamy – Ewangelię i płynące z niej wartości – jeśli chcemy prowadzić do relacji z Bogiem, to warto poznać, kim jest współczesny odbiorca. Przy natłoku informacji i zmieniającej się wrażliwości przebić się z cennym przekazem wcale nie jest łatwo. Taka konferencja pokazuje, że warto poznawać nowe możliwości – mówi ks. Szauer.

Organizatorem spotkania była Katedra Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie i Wydziałem Katechetycznym kurii biskupiej w Koszalinie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama