Nowy numer 44/2020 Archiwum

Niedziela Świętej Rodziny dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich

Decyzją KEP Niedziela Świętej Rodziny jest w Polsce dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. W wielu parafiach, także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, będzie tego dnia możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zachęca do tego ks. Piotr Wieteska, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Diecezjalny duszpasterz rodzin zwraca uwagę na znaczenie odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. - Każde takie odnowienie jest powrotem do początków, czyli do miłości, którą małżonkowie przysięgali sobie, ale - co ważne - przed Bogiem. A zatem jest to moment, w którym mąż i żona na nowo uświadamiają sobie, że na początku ich wspólnej drogi był Bóg; że nie idą tą drogą sami; że to On na tej drodze przewodzi - podkreśla ks. Piotr Wieteska.

Duchowny przypomina także słowa św. Jana Pawła II z jego listu apostolskiego o Różańcu, w którym pisał on o znaczeniu tej modlitwy w życiu małżeńskim. - Papież wyraził to w taki sposób: "Rodzina, która jest zjednoczona na modlitwie, zjednoczoną pozostaje": - Zachęcam, żeby przy okazji odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, odnowić też zwyczaj modlitwy małżeńskiej. Niech to będzie choćby jedna tajemnica dziennie odmawiana, np. przy okazji posiłku, albo w innym momencie dnia.

Nawiązując do obchodzonego w Niedzielę Świętej Rodzin dnia modlitw o świętość małżeństw i rodzin, ks. Piotr Wieteska przypomina: - Trzeba modlić się o powołania do małżeństwa. Jeśli mówimy o powołaniach czy też o kryzysie powołań, mamy przeważnie na myśli kapłaństwo albo życie konsekrowane. Nie możemy zapominać, że małżeństwo też jest powołaniem, które przeżywa kryzys. Młodzi ludzie nie chcą dziś wiązać się nie tylko sakramentalnie, ale często w żaden inny sposób, który wymagałby jakiejś konkretnej deklaracji. Proszę wszystkich, aby w najbliższą niedzielę modlić się o powołania do życia małżeńskiego, a także w intencji wszystkich dzieł duszpasterskich dotyczących rodzin w naszej diecezji.

Niedziela Świętej Rodziny przypada w najbliższą niedzielę, 29 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama