Zgodnie z decyzją biskupa pierwsza plenarna sesja synodalna odbędzie się 22 lutego w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Kto weźmie w niej udział? Czym są sesje synodalne?
Sesje synodalne są zasadniczym i właściwie ostatnim etapem synodu. Biorą w nich udział kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy, którzy albo sprawują różne funkcje w Kościele diecezjalnym, albo zostają wybrani jako przedstawiciele tych grup, albo są wskazani przez biskupa.
Podczas sesji synodalnych zostaną przedstawione i przedyskutowane projekty uchwał, które będą owocem prac komisji synodalnych połączonych z konsultacjami z parafialnymi zespołami synodalnymi. Po przegłosowaniu uchwały zostaną przekazane biskupowi diecezjalnemu.
Dekretem z 23 grudnia 2019 r. bp Edward Dajczak wezwał 213 osób na II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jak podaje sekretariat synodu, w ten sposób oficjalnym językiem kościelnym określa się powołanie członków synodu diecezjalnego, czyli osób, które będą uczestniczyły w sesjach synodalnych.
Wśród 213 uczestników sesji synodalnych będzie: 4 biskupów, 116 księży diecezjalnych, 13 osób konsekrowanych (9 kobiet i 4 mężczyzn) oraz 80 wiernych świeckich (43 kobiety i 37 mężczyzn). Szczegółową listę osób można zobaczyć na oficjalnej stronie synodu.
Rozpoczęcie ostatniego etapu synodu nie oznacza, że swoją działalność przerywają komisje tematyczne czy zespoły parafialne. Ich praca jest wciąż niezbędna. Nadal też odbywają się dni skupienia i rekolekcje synodalne.