Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kolęda, jakiej brakuje

Czy kolędy wyczerpują temat Bożego Narodzenia? Jakich brakuje, by opowiedzieć ten cud? Jak ożywić przeżywanie wiary, opowiada poeta ks. Henryk Romanik.

Czasem wystarczy mu kilka kwadransów, jak w minioną Wigilię Bożego Narodzenia, by powstał poetycki szkic treści, który aktualizuje się w liturgii Kościoła. Bo, jak mówi ks. Henryk Romanik – proboszcz koszalińskiej katedry, diecezjalny konserwator zabytków, wykładowca i poeta – wciąż brakuje muzycznych opowieści o dziejach Świętej Rodziny.

Katarzyna Matejek: Kiedy przychodzi natchnienie?

Ks. Henryk Romanik: Najczęściej nocą. Najskuteczniej jest, gdy tekst jest zamówiony: reżim czasowy mobilizuje. Ale bywa i tak jak w tegoroczną Wigilię pomiędzy wieczerzą a Pasterką, gdy miałem dwie, trzy godziny na poszukanie kilku myśli na homilię. Najpierw zajrzałem do ks. Jana Twardowskiego, ale w końcu pomyślałem: sam coś napiszę.

Wigilijnej nocy ułożył Ksiądz kilka utworów: o sianku, o Jezusie-owocu, o szeptach w katedrze, o spotkaniu w niej świętych Janów.

Tematów bożonarodzeniowych, takich właśnie ludzkich, egzystencjalnych czy też natchnionych, jest dużo. Zestaw tematyczny kolęd, w większości XIX-wiecznych, to głównie wygnanie, tęsknota. Jedna czwarta to kołysanki czy ludowe lulajki, niektóre krotochwilne, kabaretowe. Z drugiej strony istnieją luki tematyczne dotyczące tego, co przeżywamy w liturgii okresu Bożego Narodzenia.

Czego nie wyśpiewujemy w kolędach?

Mądrość każe pomyśleć o tym, by w dniu Chrztu Pańskiego, który kończy cykl świąt Bożego Narodzenia, zaśpiewać o tym. Nie kolędę, bo przecież ten fragment Ewangelii zupełnie nie nawiązuje do betlejemskich klimatów. Pan Jezus jest już trzydziestolatkiem, w tle widzimy św. Jana Chrzciciela, rzekę Jordan. Nie ma ani jednej pieśni o tym kluczowym dla historii Zbawienia wydarzeniu. Wypowiedziane wówczas słowa "Oto Baranek Boży", aż proszą się o wyśpiewanie, zwłaszcza w kontekście aktualnego roku duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Próbuję nad tym popracować.


Pełny tekst rozmowy z ks. Henrykiem Romanikiem w najnowszym 2. numerze "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego". Zapraszamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy