Przyjechała z Filipin i jest największa w Polsce. Na ćwierćwiecze obecności figury Matki Bożej na domacyńskim wzgórzu szykuje się nietuzinkowe wydarzenie polsko-filipińskie.
Przez ćwierć wieku Matka Boża z domacyńskiego wzgórza na dobre wpisała się nie tylko w krajobraz, ale i serca mieszkańców. Choć zdecydowanie niedoceniona i mało reklamowana, przyciąga pielgrzymów z całej Polski. Mieszkańcy Domacyna chcieliby, by stała się także ważna dla mieszkających w naszym kraju Filipińczyków.
- Mamy filipińskich sąsiadów, jest coraz więcej rodzin mieszanych, ale i coraz więcej Filipińczyków przyjeżdża do pracy w naszym kraju. Chcemy, żeby nie tylko ambasada w Warszawie, ale i figura w Domacynie była dla nich punktem odniesienia, miejscem, w którym mogą poczuć się chociaż trochę u siebie - tłumaczy Maria Pałka, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań. - Oprócz ważnego wymiaru religijnego, chcielibyśmy, żeby figura była symbolem przyjaźni polsko-filipińskiej. Została ofiarowana nie dla Domacyna, parafii czy nawet diecezji, ale dla całego narodu polskiego przez naród filipiński - dodaje.
Zbliżający się jubileusz zainspirował stowarzyszenie do zorganizowania Dni Kultury Filipińskiej, na które chcą zaprosić mieszkańców regionu, ale również mieszkających w kraju Filipińczyków. W programie znajdą się warsztaty kulinarne, wystawy, koncerty i dyskusje m.in. o kulturze i historii. Przede wszystkim zaś będzie to okazja do wzajemnego poznawania się. Zwieńczeniem dwudniowego spotkania zaś będzie wspólna modlitwa.
- W realizację obchodów wkładamy własną pracę i siły, lecz ze względu na nasze skromne środki finansowe szukamy też pomocy sponsorów, piszemy projekty i liczymy na każde wsparcie - przyznaje Maria Pałka. Jak szacują organizatorzy, największe nakłady potrzebne będą na transport. - Zarówno filipińskich gości zakwaterowanych w mieście, jak i samych mieszkańców, którzy nie mają możliwości inaczej przybyć pod figurę. Chcemy bowiem, żeby ta inicjatywa była wkładem w rozwój oraz edukację i integrację mieszkańców naszej gminy, przyczyniła się do poszerzenia wiedzy na temat kultury filipińskiej w Polsce, a także pozwoliła na zaprezentowanie kolorytu i atrakcji naszego regionu wśród szerokiego grona odbiorców w całym kraju – dodaje prezes domacyńskiego stowarzyszenia. Dni Kultury Filipińskiej zaplanowano na 3-5 lipca. Ich organizację można wesprzeć także poprzez zbiórkę publiczną.