Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Formacja z Prymasem Tysiąclecia. Cykl spotkań w Civitas Christiana

Społeczna Krucjata Miłości jest jak mapa w świecie pogubionych drogowskazów. Nowy cykl formacyjny w Koszalinie to zaproszenie, by wejść na drogę odnowy życia, podążając za kard. Stefanem Wyszyńskim.

Cykl składa się z 10 spotkań rozłożonych na cały rok. Podczas każdego z comiesięcznych spotkań omawiane jest jedno z kolejnych przykazań Społecznej Krucjaty Miłości. To życiowe credo Prymasa Tysiąclecia, które rozpoczyna od zalecenia: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; bądź wrażliwy na drugiego człowieka, Twojego brata”.

– Jest to program odnowy życia codziennego, to zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia – przypomina Leszek Laskowski, przewodniczący zarządu oddziału Katolickiego towarzyszenia Civitas Christiana w Koszalinie, które zaproponowało, by rozpocząć nowy rok formacyjny razem z Prymasem Tysiąclecia.

Formacja z Prymasem Tysiąclecia. Cykl spotkań w Civitas Christiana   O źródłach ludzkiej godności mówił uczestnikom spotkania ks. dr Marek Żejmo, asystent stowarzyszenia. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Ogłoszony w 1967 r. przez kard. Wyszyńskiego program nie jest teoretyzowaniem. To zaproszenie do konkretnego zmieniania świata: tu i teraz. Stąd też gośćmi pierwszego spotkania poświęconego godności człowieka byli Bracia Miłosiernego Pana z koszalińskiego zgromadzenia niosącego pomoc najuboższym i wykluczonym.

Kurs zainicjowany przez Civitas Christiana to także zaproszenie do odkrywania prymasowskiego nauczania w roku beatyfikacji kardynała.

– Tendencje postmodernistyczne wypychają nas na tak mętne wody i odbierają nam wszelkie drogowskazy, mapy, wyłączają wszelkie GPS-y. To, co głosił prymas, jest niezwykle aktualne. To też potwierdzenie tego, że społeczna nauka Kościoła nie jest aplikacją czasową, przeznaczoną dla jakiegoś wycinka czasu, czy kontekstu, ale jest uniwersalna, powszechna i cały czas obowiązująca – mówi ks. dr Żejmo.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań formacyjnych odbędzie się 19 lutego o godz. 17 w  koszalińskiej siedzibie stowarzyszenia przy ul. bp. Domina 12/4.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy