Pod takim tytułem ukazała się książka dokumentująca dorobek artystyczny koszalińskiego artysty Zygmunta Wujka.
Promocja książki „Zygmunt Wujek. Artysta nietypowy” odbyła się 6 lutego w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Publikacja, której autorką jest dr Anna Gut-Czerwonka, wydawcą zaś – w 300 egzemplarzach – Archiwum Państwowe w Koszalinie, jest pierwszą próbą udokumentowania ogromnego dorobku artystycznego rzeźbiarza.
Wyjaśniając tytuł publikacji, autorka wskazała na różnorodność form twórczych, które wyszły spod ręki rzeźbiarza.
– Album miał jak najszerzej zaprezentować dorobek artysty z naciskiem na jego różnorodność – powiedziała A. Gut-Czerwonka. – Mam nadzieję że zebrany materiał badawczy będzie przyczynkiem do powstania w przyszłości publikacji naukowych, być może poddających już analizie bogatą twórczość koszalińskiego artysty. Zygmunt Wujek swoją wieloletnią pracą wpisał się w nurt historii Pomorza i Polski. Jego realizacje upamiętniają ważne postaci i wydarzenia historyczne, w tym istotne dla Pomorza.
Prezentacji towarzyszył panel dyskusyjny, w którym obok autorki udział wzięli: Krzysztof Majka – były senator i ambasador RP, Paweł Michalak – były senator, dyrektor Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura w Koszalinie, dr Paweł Migdalski – historyk oraz koszalińska artystka Greta Grabowska.
Jak zauważyła prowadząca panel Joanna Chojecka, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, Zygmunt Wujek szczególnie wysoko cenił wolność. – Miejsce dla wolności, tej bezkresnej, prawdziwej, odnajdywał w sztuce. Dlatego ta sztuka jest taka autentyczna, wszechstronna – powiedziała, zachowując o utalentowanym koszalinianinie wspomnienie jako o człowieku błyskotliwym, pozytywnie myślącym, o jasnym umyśle i odwadze.
Pomorzoznawca dr Paweł Migdalski podkreślał wagę postaci Z. Wujka jako artysty, który realizował na Pomorzu misję utrwalania historii w przestrzeni – w formach wywołujących refleksję i budzących potrzebę zadawania pytań o przeszłość.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa portretów fotograficznych artysty.
Zygmunt Wujek był autorem ponad 200 tablic pamiątkowych i pomników na Pomorzu. Wiele z nich artysta wykonał na zlecenie kard. Jeża, z którym znał się osobiście. Jego dziełem są m.in.: pomniki na Górze Chełmskiej ku czci powstańców listopadowych oraz upamiętniający wizytę prezydentów Kaczorowskiego i Kaczyńskiego, pomnik sybiraków przy katedrze, monument upamiętniający przedwojennych mieszkańców Koszalina w miejscu dawnego cmentarza przy KBP; pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy Wyższym Seminarium Duchownym.
Dwa miesiące przed śmiercią, która nastąpiła 22 grudnia 2018 roku, Zygmunt Wujek został uhonorowany Nagrodą im. kard. Ignacego Jeża "Radość płynie z nadziei".