Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W Parsęcku uczniowie pisali mandylion

W czasie ferii zimowych w Parsęcku odbyły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży. Podczas niedzielnej Mszy św. gotowe ikony pobłogosławiono i wręczono twórcom.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku koło Szczecinka zaprosiła dzieci i młodzież na tygodniowe "Ferie z ikoną". To druga edycja takiego wydarzenia w parafii. W tegorocznych warsztatach uczestniczyło 9 osób z parafii, a także ze Szczecinka.

Pomysłodawcą warsztatów ikonopisania w parafii jest proboszcz, ks. Piotr Domaros. Pomysł wsparła miejscowa szkoła podstawowa, w niej też odbyły się zajęcia, które poprowadziła Zofia Konieczna, nauczycielka.

– Nie były to zwykłe warsztaty twórcze, gdyż wymagały pracy w ciszy i skupieniu – mówi Z. Konieczna. Jak dodaje, było to szczególnie ważne ze względu na temat dzieła: w tegorocznej edycji "Ferii z ikoną" uczestnicy pisali ikonę mandylion – oblicze Jezusa Chrystusa. Przygotowaniem duchowym do pracy z pędzlem było uczestnictwo w codziennej Eucharystii oraz wizyta w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

– Cieszę się, że w grupie dzieci, które zechciały w ferie podjąć trud pisania ikon, znalazły się i takie, które zmierzyły się z tym wyzwaniem w ubiegłym roku, jak i nowe osoby. Tak jak poprzednio, zaczęliśmy od poznania techniki pisania ikon – relacjonuje Z. Konieczna.

Na zakończenie warsztatów odbyło się uroczyste pobłogosławienie ikon podczas niedzielnej Mszy św. sprawowanej 23 lutego. Gotowe ikony wystawiono przed ołtarz, a na jej zakończenie każdy z uczestników otrzymał własne, już pobłogosławione, dzieło z rąk kapłana.

W Parsęcku uczniowie pisali mandylion   W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku pobłogosławiono ikony wykonane przez dzieci i młodzież. Zofia Konieczna

Ferie z ikoną to część szerszego programu duszpasterskiego w parafii w Parsęcku, którego punktem wyjściowym jest odbywająca się od kilku lat formacja biblijna. Składają się na nią przede wszystkim homilie tłumaczące słowo Boże, spotkania biblijne dla dorosłych oraz warsztaty ikonopisania. Pierwsze warsztaty, dla dorosłych, odbyły się w lipcu 2018 roku. Ich owocem było napisanie przez parafian 16 ikon Drogi Krzyżowej, które w lutym 2019 roku zawisły w kościele filialnym w Dalęcinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy