Do rywalizacji w Wyższym Seminarium Duchownym stanęło 27 uczniów z 16 szkół średnich z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Uczestnicy przyjechali m.in. z Koszalina, Słupska, Szczecinka, jak również z tak odległych miejsc jak: Piła, Trzcianka czy Krzyż Wielkopolski.
- Skoro jestem blisko związana z Kościołem, zainteresowałam się tego typu olimpiadą. Dzięki niej poczytałam trochę Katechizm, którego wcześniej nie miałam w ręku. Zaczęłam zagłębiać się w treści, o których jeszcze nie słyszałam - przyznaje Gabrysia Grosiak z II LO w Koszalinie. - Chcę bardziej poznawać Boga i Kościół. Warto to robić także od strony dokumentów. Zobaczyłam, jak Kościół patrzy na takie rzeczywistości jak kultura czy naród. Okazuje się, że mają one bardzo duży związek z wiarą - dodaje Gabrysia Misztal z tej samej szkoły.
Ks. dr Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii biskupiej w Koszalinie podkreśla znaczenie olimpiady dla rozwoju wiary jej uczestników: - Młodzi ludzie, którzy są wierzący, poszukując prawdy, sięgają także po teologię. Okazuje się, że może być ona pomocna. Kiedy się ją zgłębia, zauważa się, że jest ona mocno osadzona w życiu i naprawdę pomaga w nim funkcjonować.
Trzy najlepsze osoby wyłonione podczas etapu diecezjalnego wezmą udział w finale ogólnopolskim. Są nimi w tym roku:
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nagrody przyznawane są jednak 4 osobom. - Chcemy w ten sposób zauważyć także tego uczestnika, któremu niewiele zabrakło, aby dostać się do finału - mówi ks. Dariusz Wypych. W tym roku tę nagrodę otrzymała Karolina Kuras z I LO w Koszalinie.
Laureaci z biskupem, wicekuratorem i członkami komisji. Ks. Wojciech Parfianowicz /Foto GośćZwycięzcy otrzymali dyplomy, książki oraz nagrody finansowe (odpowiednio: 400, 300, 200, 100 złotych). Nagrody wręczyli w tym roku bp Krzysztof Włodarczyk oraz zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek.
30. Olimpiada Teologii Katolickiej odbywa się pod hasłem: "Dumni z Ewangelii i z Polski". Jej tematyka obejmuje zagadnienia z nauczania Kościoła dotyczącego styku wiary i patriotyzmu. Uczniowie musieli zapoznać się z odpowiednimi tekstami biblijnymi, fragmentami z Katechizmu Kościoła katolickiego, a także wyjątkami z różnych opracowań teologicznych. Czytali także homilie św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, czy przemówienia prezydenta RP.
Etap szkolny olimpiady odbył się w grudniu 2019 roku. Finał ogólnopolski zaplanowano od 16 do 18 kwietnia 2020 roku w Przemyślu.