Nowy numer 21/2020 Archiwum

Biskup Edward Dajczak ogłasza dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej

Dyspensa obowiązuje na razie do 29 marca włącznie. Oznacza ona, że brak uczestnictwa we Mszy św. nie jest grzechem. Biskup wydaje też inne zalecenia związane z szerzącą się epidemią.

W komunikacie biskupa czytamy: "Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. włącznie".

Dyspensę otrzymują:

 • osoby w podeszłym wieku
 • osoby z objawami infekcji
 • dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę
 • wszyscy, którzy czują obawę przez zarażeniem

Ponadto, biskup zarządza przeniesienie rekolekcji dla dorosłych, podobnie jak w sytuacji rekolekcji szkolnych, na termin, w którym będą mogły zostać one zorganizowane w taki sposób, żeby nie zagrażały zdrowiu uczestników. Biskup zachęca, aby wierni w tym czasie, w którym miały odbywać się rekolekcje, trwali na błagalnej modlitwie, pozostając w swoich domach.

Do odwołania zostają zawieszone wszystkie wizytacje biskupie w parafiach.

W parafiach mają zostać wprowadzone specjalne zasady higieny podczas liturgii:

 • Kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny.
 • Przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcam.
 • Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
 • Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
 • Należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.
 • Na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne.
 • Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Specjalne zalecenia otrzymali także kapelani szpitalni: "Po konsultacjach z ordynatorami oddziałów szpitalnych zalecam Księżom Kapelanom posługującym w szpitalach naszej diecezji szczególną ostrożność. Proszę, aby Księża Kapelani bezwzględnie korzystali z maseczek i fartuchów ochronnych, aby nie przenosili ewentualnego zakażenia pomiędzy chorymi. Proszę też, aby stale używać środków dezynfekujących dostępnych w oddziałach szpitalnych. Posługa wśród chorych polegająca na obchodach poszczególnych oddziałów powinna zostać na ten moment przerwana. Kapelan powinien być obecny na terenie szpitala na wezwanie wyjątkowo potrzebujących chorych. Swoją aktywność na terenie szpitala proszę konsultować z dyrektorami placówek oraz koordynatorami oddziałów szpitalnych. Proszę zachować szczególną ostrożność podczas wizyt na oddziałach, w których przebywają chorzy z obniżoną odpornością. Zalecam, aby Kapelani trwali na modlitwie w kaplicach szpitalnych i w ten sposób wspierali chorych".

Przypominamy, że odwołane zostały także wszelkie inicjatywy duszpasterskie skierowane do młodzieży: Wielkopostne Czuwania Młodych oraz bierzmowania. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama