Nowy numer 31/2021 Archiwum

Matka Boża w oknach złocienieckich domów i modlitwa na czas pandemii

- To wyraz ufności, że nasza Opiekunka Rodzin wstawia się za nami - mówią parafianie, ustawiając w oknach wizerunek, w którym w Złocieńcu Maryja czczona jest w szczególny sposób. Wzywają także Jej pomocy specjalnie dla nich ułożoną modlitwą.

Jest to inicjatywa pracujących w jednej ze złocienieckich parafii księży zmartwychwstańców.

- Poruszył mnie apel abp. Wacława Depo, który zachęcał do umieszczania w oknach wizerunku Matki Najświętszej. W naszej parafii od lat w sposób szczególny Maryja czczona jest w wizerunku Opiekunki Rodzin. Kilka lat temu zakończyliśmy peregrynację obrazu i tam, gdzie gościł, tam też są jego kopie. Przygotowaliśmy jeszcze dodatkowo obrazki. W ciągu jednego dnia, choć naszą amboną jest w tej chwili wyłącznie internet, 200 sztuk zostało zabranych z kaplicy. Przygotowujemy więc następne, żeby dla nikogo nie zabrakło - mówi ks. Wiesław Hnatejko CR, proboszcz parafii Mariackiej w Złocieńcu.

Jak podkreśla wyczula parafian na to, by nie traktowali obrazu jak magicznego amuletu.

Matka Boża w oknach złocienieckich domów i modlitwa na czas pandemii   Złocieniecka Matka Boża Opiekunka Rodzin. Karolina Pawłowska/ Foto Gość

- To wyraz naszej ufności Bogu i wołanie do Matki, która nasz naród z niejednej opresji w historii wyciągnęła. Potrzebujemy Jej matczynego wsparcia, bo nie ma co ukrywać - trochę się boimy - zauważa zmartwychwstaniec.

Na czas zarazy została również ułożona specjalna modlitwa do Matki Bożej Opiekunki Rodzin. Jej autorem jest ks. Kazimierz Wójtowicz CR. Wcześniej zmartwychwstaniec ułożył dla złocienieckich parafian modlitwę, którą na co dzień wzywają wstawiennictwa swojej patronki.

Matka Boża w oknach złocienieckich domów i modlitwa na czas pandemii   Specjalnie ułożona na czas epidemii modlitwa. Karolina Pawłowska /Foto Gość

- Pomyślałem, że dobrze byłoby, gdybyśmy mogli razem zawołać modlitwą, która będzie nasza, będzie wypływać ze złocienieckich serc uciekających się w ramiona naszej Opiekunki. Ona wyraża nasze stany, nasze niepewności, ale też naszą ufność. Jest też odpowiedzią na potrzebę jedności, wspólnoty, której dzisiaj, w czasie obostrzeń sanitarnych, tak bardzo nam brakuje - dodaje ks. Hnatejko.

Modlitwa do Matki Bożej Opiekunki Rodzin na czas zarazy

Święta Maryjo, Matko Boża, Matko Jezusa i nasza, pełni ufności uciekamy się do Ciebie w tym trudnym czasie naszej niedoli. Bądź z nami i strzeż nas przed zakażeniem i rozpaczą; ochraniaj nasze miasto, nasze domy, nasze rodziny!

Pocieszycielko strapionych, bądź z tymi, którzy stracili swoich bliskich. Matko Bolesna, umacniaj tych, którzy cierpią i przejęci są lękiem. Wspomagaj wszystkich, którzy poszkodowanym niosą ofiarnie pomoc i nadzieję.

Prosimy Cię: wstaw się u Twego Syna za nami. Niech Ten, któregoś porodziła, a który przemierzał miasta i wsie, „lecząc wszystkie choroby i wszystkie słabości”, sprawi, aby zaraza ustała jak najszybciej i złowrogi wirus nie panoszył się już wśród ludzi i nie siał więcej zniszczeń w dzisiejszym świecie. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama