Nowy numer 42/2020 Archiwum

Duchowa Adopcja bez wychodzenia z domu

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to dzień, w którym wiele osób podejmuje się modlitwy w intencji poczętego życia. Ze względu na stan epidemii nie będzie składania publicznych, uroczystych aktów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, ale można ją podjąć we własnym mieszkaniu.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jest modlitwą wstawienniczą, polegającą na wzięciu w duchową opiekę na 9 miesięcy nieznanego nam poczętego dziecka, którego życie jest zagrożone aborcją. Polega na odmawianiu każdego dnia jednej dziesiątki Różańca z rozważaniem tajemnicy życia Jezusa i Maryi oraz odmówieniem specjalnej modlitwy w intencji tego dziecka.

Duchową Adopcję rozpoczynamy od złożenia przyrzeczenia. Zwykle dokonuje się to w uroczysty sposób w kościele. Ale zobowiązania do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki można dokonać we własnym domu, przed krzyżem czy obrazem świętym.

- Wiele spraw formalizujemy, także po to, by nadać wydarzeniu odpowiednią rangę. Stąd też obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w kościele, stąd też nasze przyrzeczenia składane publicznie wobec całej wspólnoty, podpisywanie deklaracji. Ale to nadal pozostaje nasze, indywidualne zobowiązanie wobec Pana Boga, któremu obiecujemy zatroszczyć się duchowo o zagrożone życie. Możemy się go podjąć w domu, choć warto nadać mu także zewnętrznie wymiar uroczysty: stać lub uklęknąć przed krzyżem, wygłosić rotę przyrzeczenia wobec domowników. Może właśnie teraz, kiedy na czas epidemii miejscem celebracji jest nasz dom, nasza rodzina, warto zaprosić do wspólnej modlitwy w intencji życia naszych bliskich? - zachęca ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie.  

Jak dokonać duchowej adopcji, podpowiadają pilscy salezjanie.

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.
Święta Rodzina Piła

Można także swoje przyrzeczenia złożyć w trakcie Mszy św. transmitowanej w TV (przyrzeczenie będzie składane na Jasnej Górze 25 marca podczas Mszy o 20.00 - transmisja w TVP3). 

Pomocą może być również aplikacja  stworzona przez Fundację Małych Stópek. „Adoptuj Życie”, która pełni funkcję mobilnego asystenta Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jest to idealne rozwiązanie, które w dowolnym miejscu i czasie pozwala nam podjąć się duchowej adopcji dziecka poczętego. Aplikacja jest prosta w obsłudze, towarzyszy tym, którzy są w trakcie duchowej adopcji oraz tym, którzy dopiero zaczynają.

ROTA PRZYRZECZENIA DUCHOWEJ ADOPCJI

Najświętsza Panno, Bogurodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci! Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy nienarodzonym, postanawiam mocno i przyrzekam, że od dnia ..................... biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy, każdego dnia, modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu. Amen.

Moimi zobowiązaniami adopcyjnymi będą:

-  jedna tajemnica Różańca Świętego
-  moje dobrowolne postanowienia (najlepiej wybrać jedno, najwyżej dwa, żeby skutecznie i do końca wykonać)

-  poniższa codzienna modlitwa "Panie Jezu", którą teraz po raz pierwszy odmówię

TEKST CODZIENNEJ MODLITWY

Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, "człowieka zawierzenia", który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady i które duchowo adoptowałem. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby zachowali je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama