Szyją maseczki, drukują przyłbice, służą seniorom. Tej charytatywnej pomocy nie da się świadczyć bez wydatków. Harcerze proszą o finansowe wsparcie.
W ramach Pogotowia Harcerskiego ZHR harcerze i harcerki walczą z koronawirusem, podejmując różne działania charytatywne, jak oddawanie krwi, szycie maseczek, drukowanie przyłbic dla szpitali, służba seniorom i potrzebującym oraz zajęcia online dla tych harcerzy, którzy walczą z utrudnieniami kwarantanny.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej współpracuje z takimi instytucjami jak Caritas, MOPS, MOPR, a także z prywatnymi zapaleńcami, którzy zainicjowali działania na rzecz walki z pandemią. W Pogotowiu Harcerskim ZHR biorą udział młodzi z Koszalina, Szczecinka, Karlina, Połczyna Zdroju, Czarnego.
Jak informuje Filip Gonciarek z koszalińskiej kadry drużyny "Zielona", choć pogotowie otrzymuje pomoc od instytucji samorządowych, kościelnych, państwowych, lokalnych firm i ludzi dobrej woli, to funduszy – w przełożeniu na rozmach działań – nie wystarcza. Dlatego harcerze i harcerki proszą o finansowe wsparcie.
– Na co chcemy wydać te pieniądze? Między innymi na materiały eksploatacyjne do drukarek, nie tylko na filamenty, ale również na części zamienne do drukarek 3D, które przy całodobowej pracy się zużywają, a pracujemy przy 9 drukarkach non stop i tej roboty jest sporo – wyjaśnia Filip Gonciarek. – Ponadto harcerki szyjące maseczki dokupują nowe tkaniny, zresztą całymi belami. Także codzienne wyjazdy instruktorów pogotowia do seniorów to koszty: produktów spożywczych, obiadów czy po prostu paliwa do naszych samochodów.
– Nie prosimy o wiele, jeśli jesteś w stanie przekazać nam 20 czy 30 zł, będzie to dla nas, jako wolontariuszy, duże wsparcie – podsumowuje harcerz.
Darowizny można przekazywać na konto Stowarzyszenia „Vocatio Dei” z dopiskiem "Darowizna" (nr konta 25 1050 1559 1000 0090 3137 7444; adres: ul. Seminaryjna 2, 75-817 Koszalin).
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR jest nawiązaniem do gotowości druhen i druhów do służby na wypadek klęsk żywiołowych i wojny, w wyniku której powołano Pogotowie Harcerek w 1938 roku, a potem Pogotowie Harcerzy w 1939 roku.