Wdzięczność za 30 lat działalności Caritas w diecezji wyraził bp Edward Dajczak podczas Mszy św. w koszalińskiej katedrze.
Niedziela Bożego Miłosierdzia to święto patronalne Caritas. Z tej okazji w koszalińskiej katedrze odbyła się Msza św., której przewodniczył będzie bp Edward Dajczak, a koncelebrował – dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Tomasz Roda. Obecni byli też przedstawiciele pracowników Caritas. Liturgię transmitowała telewizja internetowa Dobre Media.
Na początku homilii biskup wskazał na widoczne w Ciele Jezusa znamiona ofiarnej miłości, co jest wzorem dla uwielbionego ciała każdego zbawionego człowieka. – Tak jak w Chrystusie mamy nadzieję, tak i nasze ciało będzie nosiło znamiona tego wszystkiego, co w nas było pięknem, ofiarą, miłością, trudem, tym wszystkim, co życie zapisało na naszym ciele – powiedział biskup.
Następnie zwrócił uwagę na aktualność Chrystusowego orędzia. – Często zbyt prosto mówi się, że wiara łączy nas z czymś, co wydarzy się dopiero kiedyś, ale czego teraz nie ma – mówił przeciwstawiając temu twierdzeniu znak Zmartwychwstałego, który objawił się uczniom w konkretnym miejscu i czasie.
Do takiej przemiany na wzór Chrystusa wzywa wszystkich Duch Święty. – Historia Wielkiej Nocy staje się równocześnie historią zesłania Ducha Świętego. To nowe tchnienie Ducha przemienia każdego z nas – wyjaśniał hierarcha. – Z Jezusem pojawia się nowa rzeczywistość, nowy świat człowieka.
Biskup podjął także temat przebaczenia grzechów. Zauważył, że zadaniem uczniów jest nieść je w świat. – Uczniowie mają je nie tylko w świecie głosić, ale sami mają przebaczać grzechy innym – stwierdził. – Pozwolić dotknąć się miłością Boga to nasze zadanie.
W tym kontekście kaznodzieja ukazał spowiedź nie tyle jako pokutę, co akt obdarowania. Dlatego przestrzegał przed koncentracją na wyznawaniu grzechów podczas sakramentu spowiedzi, wskazując, że świętość nie wynika z doskonałości człowieka, ale jest spotkaniem ze świętym Bogiem.
Zapowiadając znoszenie niektórych aktualnych rygorów co do obecności wiernych w świątyniach – co określił wołaniem Kościoła do powrotu wiernych do wspólnoty – hierarcha zaprezentował obraz idealnej wspólnoty Kościoła pierwotnego: trwającej na modlitwie, w nauce apostołów i na łamaniu chleba. – Dzisiaj, kiedy jesteśmy rozproszeni w tylu domach, tylu miejscach, chciałbym prosić was o to wzajemne obdarowywanie się, o modlitwę za siebie nawzajem – mówił, przypominając słowa Jezusa Miłosiernego do św. Faustyny: że łaskami Bożymi należy dzielić się, a nie zatrzymywać je dla siebie.
Na zakończenie biskup Dajczak nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu Caritas.
– To jest 30 lat posługi ludzi, którzy nie żyją lub nie żyli tylko dla siebie. Ludzi, którzy posługują potrzebującym na różne sposoby – mówił pasterz diecezji wymieniając liczne dzieła Caritas w diecezji. – Chcemy tym ludziom dzisiaj powiedzieć: dziękujemy.